LaLiga : “Κλειδώνει” τη δεύτερη θέση η Ρεάλ, 2-1 στο Sánchez Pizjuán (vid)

Με δύο γκολ του Ροντρίγκο η Ρεάλ Μαδρίτης ανέτρεψε το 1-0 του τρίτου λεπτού και νίκησε 2-1 την Σεβίλλη εκτός έδρας και “κλείδωσε” τη δεύτερη θέση στην La Liga.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με γκολ από τ’ αποδυτήρια με τον Ράφα Μιρ να παίρνει το ριμπάουντ από την κόντρα στον Μιλιτάο και με αριστερό πλασέ να ανοίγει το σκορ στο 3ο λεπτό. Η Ρεάλ πήρε μπάλα με κατοχή πάνω από 70% αλλά δεν είχε τον τρόπο χωρίς Μπενζεμά και Βινίσιους να πατήσει περιοχή.

Έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Ροντρίγκο να πλασάρει άστοχα από πλεονεκτική θέση στο 14′, αλλά ο Βραζιλιάνος θα πάρει το αίμα του πίσω στο 29′ με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ. Ο Μπόνο έφυγε από τη θέση του και ο Ροντρίγκο σαν σε προπόνηση ισοφάρισε.

Η Σεβίλλη είχε δοκάρι με τον Λαμέλα στο 36′, ενώ 6 λεπτά αργότερα και πάλι ο Αργεντινός αστόχησε σε πλασέ από τη μικρή περιοχή, για να μείνει το 1-1 στο ημίχρονο.

Η ομάδα του Μεντιλιμπάρ έχασε την πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο με το πλασέ του Μιρ στο 50′, η Ρεάλ απάντησε με τον Αλάμπα στο 61′ και προηγήθηκε με τον Ροντρίγκο στο 69′ να ξεδιπλώνει ιδανικά την κόντρα επίθεση και να τελειώνει τη φάση με προσποίηση και πλασέ για το 1-2.

Η Σεβίλλη τελείωσε το ματς με 10 μετά την αποβολή του Ακούνια στο 83′ για “εγκληματικό” τάκλιν στον Θεμπάγιος.