Serie A : Προβάδισμα για τη 2η θέση η Λάτσιο, παρέμεινε στην κατηγορία η Λέτσε (vids)

Αν και… αγχώθηκε, η Λάτσιο κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής και ήδη υποβιβασμένης Κρεμονέζε και με τη νίκη της με 3-2 στη Ρώμη, έχει αποκτήσει πλέον το προβάδισμα για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης στη Serie A, μια αγωνιστική πριν από το φινάλε της σεζόν.

Στο 4ο λεπτό ο Χισάι βρέθηκε στην περιοχή της Κρεμονέζε και με σουτ έκανε το 1-0 και σκόραρε το πρώτο του φετινό γκολ στη Serie A. To δεύτερο γκολ της Λάτσιο ήρθε στο 37ο λεπτό μετά από πλασέ στην κίνηση του ΜιλίνκοβιτςΣάβιτς, ενώ η Κρεμονέζε μείωσε σε 2-1 με τον Χιλιανό Γκαλνταμές στο 54′ και έκανε το 2-2 στο 58′ με αυτογκόλ του Λατσάρι!

Με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ο ΜιλίνκοβιτςΣάβιτς έκανε το 3-2 στο 89′ και έδωσε τη νίκη στη Λάτσιο. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, αποβλήθηκε από τον πάγκο των Λατσιάλι ο Μαουρίτσιο Σάρι εξαιτίας έντονης διαμαρτυρίας του.

Η Λέτσε με πέναλτι του Κολόμπο στο 101’ επικράτησε 1-0 εκτός έδρας της Μόντσα και παρέμεινε στην κατηγορία!

Το πέναλτι δόθηκε σε χέρι του Κρίστιαν Γκίτκαϊερ, ο οποίος στο 83’ έχασε πέναλτι (για την ακρίβεια απέκρουσε ο Φαλκόνε που κράτησε το 0-0 σε εκείνο το χρονικό σημείο και έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του στο φινάλε να πάρει τη νίκη και να σωθεί).

Η Νάπολι με ηγέτη και σκόρερ τον Όσιμεν προηγήθηκε 2-0 στον εκτός έδρας αγώνα με την Μπολόνια που επέστρεψε και ισοφάρισε (2-2) σε έναν αδιάφορο βαθμολογικά αγώνα, με τέσσερα γκολ.