Στον τελικό του πρωταθλήματος ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός με επιμέρους σκορ 36-20 στο δεύτερο ημίχρονο επιβλήθηκε στο ΣΕΦ του ΠΑΟΚ με 75-54 και με σκορ 3-0 προκρίθηκε στους μεγάλους τελικούς της Basket League, στους οποίους θα αναμετρηθεί με τον νικητή του ζευγαριού της ημιτελικής φάσης των Playoffs Παναθηναϊκός – Περιστέρι.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» από την πλευρά του θα διεκδικήσει την 3η θέση σε σειρά που θα κριθεί στις τρεις νίκες με αντίπαλο τον ηττημένο της σειράς Παναθηναϊκός – Περιστέρι.

Η ομάδα του Πειραιά άρχισε καλύτερα την συνάντηση και με 7 πόντους του Σάσα Βεζένκοφ ξέφυγε με 22-8 στο 8’. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με νταμπλ σκορ για τους «ερυθρόλευκους» (24-12).

Με δύο σερί λέι απ του Κώστα Σλούκα, ο Ολυμπιακός ανέβασε την διαφορά στους 15 (32-17) με 6’ και 57’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, όμως, στην συνέχεια ο ΠΑΟΚ αντέδρασε. Με σερί 10-0 με δύο τρίποντα των Νίκου Τσιακμά, Γιανίκ Φράνκε, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους πέντε (32-27) στο 17’.

Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με τρίποντο του Σλούκα (35-27) 2’ και 39’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +5 (39-34).

Το δεύτερο μέρος άρχισε με σερί 9-0 του Ολυμπιακού με τρίποντο του Τόμας Γουόκαπ και δύο καλάθια του Σάσα Βεζένκοφ. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 14 (48-34) με 5’ και 26’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου.

Ο ΠΑΟΚ, ωστόσο, αντέδρασε και πάλι και με δύο τρίποντα του Τζέιλεν Χάντς και πέντε πόντους του Τζόρνταν Σάιμπερτ πλησίασε στους 5 (50-45) στο 27’.

Ο Ολυμπιακός, ωστόσο, στα τελευταία 2’ και 47’’ του τρίτου δεκάλεπτου απάντησε με σερί 11-0 με 4 πόντους του Βεζένκοφ και τρίποντο του Σλούκα σχεδόν με εκπνοή και τελείωσε την περίοδο στο +16 (61-45).

Με τρίποντο και βολή του Σλούκα και καλάθι του Άλεκ Πίτερς, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 19 (67-48) λίγο μετά το 32’, ενώ η τελική των 21 πόντων ήταν η μέγιστη τιμή της διαφοράς στο ματς.

Σλούκας και Βεζένκοφ ήταν οι κορυφαίου του Ολυμπιακού, ενώ από τους ηττημένους προσπάθησε περισσότερο ο Σάιμπερτ.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 39-34, 61-45, 75-54