Μοιρασιά στο Καυτατζόγλειο

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ματς στο Καυτανζόγλειο, ανάμεσα στον Ηρακλή και τη Νίκη Βόλου, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής, για την SL2. Οι Βολιώτες άνοιξαν το σκορ με τον Τζιώρα στο 66′, με τον Ηρακλή να ισοφαρίζει στο 73′ με τον Σίλβα.

Οι γηπεδούχοι άσκησαν μεγάλη πίεση στο συγκρότημα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου, έχοντας πολλές τελικές και ευκαιρίες να πετύχουν πρώτοι το γκολ. Ωστόσο, η Νίκη ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ όταν ο Μιράντα σέντραρε όμορφα στην καρδιά της άμυνας και ο Τζιώρας με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Εφτά λεπτά αργότερα ο Ηρακλής έφερε το ματς στα ίσια. Ο Τομάς έκανε το σουτ, ο Μπάγιτς έβγαλε δύσκολα, η άμυνα δεν μπόρεσε να διώξει μακριά, η μπάλα στρώθηκε στον Σίλβα που με μονοκόμματο σουτ έστειλε την μπάλα αρχικά στο κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια στο βάθος της εστίας της Νίκης.

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, ο Ηρακλής είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και δύο επικίνδυνες φάσεις με τον Τόμας, Η πρώτη χάθηκε στο 19′ με τον Ουρουγουανό επιτελικό να σουτάρει εκτός εστίας από καλή θέση ενώ στο 28′ δοκίμασε τ’ αντανακλαστικά του Μπάγιτς αναγκάζοντάς τον να διώξει την προσπάθειά του σε κόρνερ.

Αντίθετα, η κορυφαία στιγμή για τη Νίκη καταγράφηκε στο 44′ όταν ο Κρητικός συνέκλινε ωραία και σούταρε όμως ο Παλαβράκης έπεσε στη δεξιά του γωνία και απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το σύνολο του Σάκη Τσιώλη απείλησε για πρώτη φορά στο 57′ με το φάουλ του Άλεξιτς να περνά εκτός εστίας ενώ στο 64′ ήταν η σειρά για το αντίστοιχο του Δημήτρη Ελευθερόπουλου να προειδοποιήσει όταν στο 64′, ο Μιράντα έκανε ωραία προσπάθεια και επικίνδυνο γύρισμα από τ’ αριστερά αναγκάζοντας τον Παλαβράκη να διώξει σε κόρνερ με το πόδι.

Οι Βολιώτες προηγήθηκαν στο 66′ όταν ο Μιράντα σέντραρε αυτή τη φορά από τ’ αριστερά και ο Τζιώρας έπιασε γυριστή κεφαλιά με τον Παλαβράκη να μην μπορεί ν’ αποκρούσει και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του για το 0-1.

Oι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 73′ όταν αρχικά ο Τόμας σούταρε από κοντά με τον Μπάγιτς ν’ αποκρούει και στην εξέλιξη της φάσης η μπάλα έφτασε στον Σίλβα που με δυνατό σουτ την έστειλε στην αριστερή γωνία του Σέρβου τερματοφύλακα για το 1-1.

Η επόμενη καλή στιγμή ανήκε στη Νίκη καθώς στο 83′, το έμμεσο του Μιράντα σταμάτησε στο τοίχος του Ηρακλή και στη συνέχεια ο Γρομητσάρης σούταρε πάνω στον Παλαβράκη από καλή θέση και η τελευταία στους γηπεδούχους με τον Δόρη στο 88′ να εξαπολύει σουτ αναγκάζοντας τον Μπάγιτς σε δύσκολη επέμβαση.

Ηρακλής (Σάκης Τσιώλης): Παλαβράκης, Πανάγου, Σιούτας, Χρούσιελ, Δοϊράνλης (46΄ Δόρης), Βιτλής (61΄ λ.τ. Κόκκορης), Σίλβα (83΄ Τότσκα), Πατράλης, Τομάς, Κουντουριώτης (46΄ Κούστα), Άλεξιτς

Νίκη Βόλου (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Μπάγιτς, Αναστασίου, Κάσσος, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Παναγιωτίδης (71’ Τσουκαλάς), Γαβριηλίδης (88’ Κριμιτζάς), Κυριακίδης, Κρητικός (71’ Τοπαλίδης), Μιράντα, Τζιώρας (84’ Σιαφά)