Serie A : Standing ovation του Σπαλέτι στο 2-0 επί της Σαμπντόρια (vid)

Με νίκη έκλεισε μία ονειρική σεζόν για τη Νάπολι, με τους «Παρτενοπέι» να επικρατούν με σκορ 2-0 της Σαμπντόρια στο τελευταίο ματς της σεζόν και το «Ντιέγκο Μαραντόνα» να παίρνει… φωτιά, σε μία βραδιά-γιορτή για ολόκληρη τη Νάπολη.

Η φετινή χρονιά ήταν ονειρεμένη για την Νάπολι και το φινάλε της Serie A δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικό. Έχοντας κατακτήσει τον τίτλο εδώ και αρκετές αγωνιστικές, οι παρτενοπέι απολαμβάνουν τα τελευταία παιχνίδια τους παίζοντας χωρίς άγχος και γνωρίζοντας την αποθέωση από τον κόσμο τους και αυτό ακριβώς συνέβη το βράδυ της Κυριακής (04/06) με αντίπαλο την Σαμπντόρια.

Οι -υποβιβασμένοι εδώ και καιρό στην Serie B- μπλουτσερκιάτι πήγαν στο “Ντιέγκο Μαραντόνα” για να παίξουν απλά το ρόλο του παρτενέρ της ομάδας του Σπαλέτι (στο τελευταίο του παιχνίδι στον πάγκο, ο οποίος αποθεώθηκε), με την Νάπολι να μην έχει το παραμικρό πρόβλημα να πάρει τη νίκη.

Αυτή ήρθε με ένα άνετο 2-0 από δύο γκολ στο δεύτερο μέρος, με τον Όσιμεν να βρίσκει δίχτυα από το σημείο του πέναλτι για να γιορτάσει τον τίτλο του αρχισκόρερ του Καμπιονάτο φτάνοντας τα 26 γκολ και τον Σιμεόνε να γράφει το τελικό σκορ με μία αριστουργηματική προσπάθεια πέντε λεπτά πριν τη λήξη του 90λεπτου.