LaLiga : Τέλος εποχής με γκολ για τον Μπενζεμά, στο Conference η Οσασούνα! (vids)

Μεγάλη βραδιά για την Οσασούνα! Η ομάδα της Παμπλόνα νίκησε δύσκολα τη Χιρόνα και εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ισοπαλία της Μπιλμπάο στο “Μπερναμπέου”.

Εκεί, ο Καρίμ Μπενζεμά αποχαιρέτησε με ιδανικό τρόπο τη Ρεάλ Μαδρίτης, σκοράροντας στο τελευταίο παιχνίδι με την φανέλα της ομάδας του. Η Μπιλμπάο κέρδισε πέναλτι στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης, μετά από παράβαση του Τόνι Κρόος, ωστόσο ο Τιμπό Κουρτουά έκανε την επέμβαση στην εκτέλεση του Βέγκα. Ο Βέλγος τερματοφύλακας επενέβη και στην «οβίδα» του Γιούρι του 32’ αλλά και στην προσπάθεια του Ινάκι Γουίλιαμς στο 37’.

Οι Βάσκοι ωστόσο, πήραν το προβάδισμα στο σκορ στο 49’ με τον Σανσέτ να βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση και να πλασάρει από κοντά για το 0-1. Ο Μπενζεμά χαιρέτησε την Ρεάλ με γκολ στο 71ο λεπτό, αφού ευστόχησε σε πέναλτι και αμέσως αντικαταστάθηκε, με τον Γάλλο να λαμβάνει standing ovation από το «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» και τον ίδιο να «λυγίζει».

Μετά από 12 χρόνια, τη σεζόν 2011-12 όταν είχε τερματίσει και τότε στην 7η θέση, η Οσασούνα επιστρέφει στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, καθώς κέρδισε 2-1 την Χιρόνα στο τελευταίο παιχνίδι της σεζόν που διεξήχθη στο “Ελ Σαδάρ” της Παμπλόνα. Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ο Άντε Μπούντιμιρ, ο οποίος σκόραρε δύο γκολ σε τρία λεπτά. Το πρώτο στο 52′ και το δεύτερο στο 55′, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν σε αντεπιθέσεις.

Ο Ρεϊνιέρ μείωσε στο 75′ με κεφαλιά σε 2-1, αλλά στα υπόλοιπα λεπτά η Χιρόνα δεν μπόρεσε να βρει άλλη κλασική ευκαιρία για να φτάσει στην ανατροπή και έτσι η 7η θέση δεν άλλαξε κάτοχο με την ομάδα του Γιαγκόμπα Αρασάτενα παίρνει το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο της La Liga.

Στην τρίτη θέση τερμάτισε η Ατλέτικο Μαδρίτης, που αναδείχτηκε ισόπαλη στο Ceramica με τη Βιγιαρεάλ. Η Βιγιαρεάλ προηγήθηκε στο 10ο μόλις λεπτό με πλασέ του Νίκολας Τζάκσον. Αυτή ήταν η 11η συμμετοχή του Σενεγαλέζου σε γκολ στα τελευταία οκτώ παιχνίδια στην La Liga. Η Ατλέτικο χρειάστηκε να περιμένει οκτώ λεπτά προτού ισοφαρίσει, με τον Γκριεζμάν να εκτελεί ένα φάουλ έξυπνα για τον Άνχελ Κορέα. Εκείνος κινήθηκε έξυπνα και πλάσαρε για το 1-1, ενώ αυτή ήταν η 15η φετινή ασίστ του Γάλλου μεσοεπιθετικού.

Η συνεργασία των δύο απέφερε και το γκολ της ανατροπής για το σύνολο του Ντιέγκο Σιμεόνε. Ο Γκριεζμάν πάσαρε στον Κορέα, εκείνος απέφυγε τον Γιόργκενσεν και πλάσαρε προ κενής εστίας στο 56’. Οι «ροχιμπλάνκος» ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω απευθείας κόκκινης κάρτας που δέχθηκε ο Άξελ Βίτσελ στο 71’. Παρ’ όλα αυτά,  Ατλέτικο Μαδρίτης δεν πήρε τη νίκη, καθώς μετά από λάθος στην άμυνα ο 20χρονος Χόρχε Πασκουάλ σκόραρε το πρώτο γκολ της καριέρας του.