Ιστορική στιγμή για την Κηφισιά, το γκολ του Βαφέα την έστειλε στη Super League! (+vid με στιγμιότυπα)

Mεγάλες στιγμές ζει εδώ και λίγη ώρα η Κηφισιά!

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με την Καλαμάτα και μία αγωνιστική πριν το φινάλε της σεζόν, κατέκτησε και μαθηματικά τον τίτλο στον 2ο όμιλο της SL2.

Οι “κυανόλευκοι” του Γιώργου Πετράκη ήθελαν έναν βαθμό κόντρα στην Καλαμάτα, καθώς στην ισοβαθμία υπερτερούν με την Athens Kallithea και έτσι πανηγύρισαν έξαλλα την άνοδο στα “μεγάλα σαλόνια”.

Η ισοπαλία ήρθε στο 88′ με εύστοχο πέναλτι του Βαφέα και ενώ η Καλαμάτα είχε προηγηθεί στο 85′ με γκολ του Αρναρέλλη!

Η Κηφισιά ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο 45λεπτο, έχασε ευκαιρίες, με τον Λαδά να βρίσκεται σε πολύ καλή μέρα. Ο γκολκίπερ της Καλαμάτας, μάλιστα, στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λεπτου απέκρουσε εκτέλεση πέναλτι του Κουιρουκίδη. Η παράβαση είχε δοθεί για ανατροπή του Πέιου από τον Τάτο.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο ρυθμός έπεσε και η Μαύρη Θύελλα σε αντεπίθεση έκανε το 0-1 με σουτ του Αρναρέλλη. Παρά την ψυχρολουσία, η Κηφισιά έφερε το ματς στα ίσα με εκτέλεση πέναλτι του Βαφέα. Ο ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα για ανατροπή του Ποζατζίδη από τον Μπακαγιόκο. Από την τηλεοπτική επανάληψη δεν φάνηκε αν ήταν σωστή η απόφαση.

Εν τέλει οι γηπεδούχοι με το σφύριγμα της λήξης πανηγύρισαν σαν τρελοί τη σπουδαία επιτυχία, καθώς έγραψαν ιστορία με την ομάδα των βορείων προαστίων και θ’ ακολουθήσουν τον Πανσερραϊκό στη μεγάλη κατηγορία.

ΠΑΕ Κηφισιά (Γιώργος Πετράκης): Αναγνωστόπουλος, Προβυδάκης, Βαφέας, Μαζουλουξής, Πέιος, Παπασάββας (79′ Νοικοκυράκης), Ποζατζίδης Σ., Σωτηράκος, Ταλάλ (79′ Καλλέργης), Κουιρουκίδης (63′ Αντερέγκεν), Τετέι (90+2′ Γκίνη)

Καλαμάτα (Αντώνης Μαυρέας): Λαδάς, Καραγκούνης, Μπαξεβάνος, Μπακαγιόκο, Κωνσταντινόπουλος, Παπατόλιος, Άλβες, Τάτος (90+3′ Πανουργιάς), Μπουλάρι (61′ Αρναρέλλης), Βασιλόγιαννης, Πασάς (70′ Ρόβας)