Με άμυνα από…γρανίτη, ο Ολυμπιακός 75-52 τον Παναθηναϊκό

Ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστές τους Σλούκα, Φαλ και Ουόκαπ κέρδισε ξανά στο ΣΕΦ με 75-52 τον Παναθηναϊκό και έκανε το 2-1 στους τελικούς της Basket League απέχοντας μία νίκη από τον τίτλο.

Επόμενο ραντεβού στο ΟΑΚΑ για το Game 4 (15/6, 21:15 ΕΡΤ 3), όπου είτε θα γίνει στέψη, είτε η σειρά θα πάρει παράταση.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είδε τον Βεζένκοφ στον 3ο τελικό να παίζει, αλλά έχασε τον Παπανικολάου με τραυματισμό, όμως παίζοντας εξαιρετικά για αρκετή ώρα και έχοντας σε καλό βράδυ την τριάδα Σλούκα, Ουόκαπ και Φαλ κέρδισε τον Παναθηναϊκό με 75-52 για το 2-1.

Οι “ερυθρόλευκοι” βρέθηκαν αμυντικά σε πολύ καλή βραδιά, ενώ δεν υπέπεσαν και σε πολλά και από την πλευρά της ομάδας του Χρήστου Σερέλη βοήθησε μονάχα ο Λι στην επίθεση, αφού άλλες λύσεις δεν βρέθηκαν.

Πλέον η σειρά μεταφέρεται στο ΟΑΚΑ για το Game 4 (15/6, 21:15 ΕΡΤ 3), όπου και ο Ολυμπιακός με νίκη θα κατακτήσει το δεύτερο συνεχόμενο Πρωτάθλημα, ενώ σε περίπτωση ισοφάρισης σε 2-2 από τον Παναθηναϊκό, θα υπάρξει και 5ος τελικός στο Φάληρο στις (19/6, 21:15, ΕΡΤ 3).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με 9 πόντους από Λούντζη και Βεζένκοφ προηγήθηκε με 11-6 (στο 6′), αφού οι πράσινοι έβρισκαν λύσεις μόνο από τον Λι (4π, 1ασ).

Ο Πονίτκα με 2/2 τρίποντα μείωσε σε 15-14 (στο 8′), ενώ ήδη 2 φάουλ είχαν οι Αγραβάνης και Λούντζης. Η πρώτη περίοδος έληξε με πράσινο 19-18 μετά από τρίποντο του Λι (3/5 ο Παναθηναϊκός) και από μπλοκ, που δέχθηκε στη συνέχεια ο Μπολομπόι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Σλούκας (2π. 2ασ.) και ο Μπολομπόι (2π. 3μπλοκ) έκαναν τη διαφορά σε άμυνα και επίθεση και ο ΜακΚίσικ κάνοντας τα “ερυθρόλευκα” τρίποντα 2/7, διαμόρφωσε το σκορ σε 25-19 (στο 13′) με σερί 7-0.

Ο ΜακΚίσικ και ο Λαρεντζάκης πρόσφεραν μπόλικη ενέργεια στον Ολυμπιακό και η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους 15 (36-21 στο 17′) με τον Παναθηναϊκό, να χάνει πλήρως τον έλεγχο και να δέχεται επιμέρους 18-2.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να μειώνει με σερί 7-0 από Λι και Γκριγκόνις σε 36-28.

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τους ΟυόκαπΒεζένκοφ με 2/2 τρίποντα να κάνουν το σκορ 44-30 (24′), αλλά τον Παπανικολάου να τίθεται νοκ-άουτ με σφίξιμο στη γάμπα.

Οι πράσινοι αντέδρασαν και με σερί 6-0 μείωσαν σε 44-36 (στο 26‘), όμως Φαλ και Σλούκας έκαναν το σκορ 53-40 (στο 28′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 57-41 μετά από 1/2 βολές του Μποχωρίδη και άστοχο τρίποντο στη λήξη του Λι.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πήγαν τη διαφορά και στα επίπεδα των 20 πόντων (64-44 στο 32′) και ουσιαστικά “αγκάλιασαν” τη νίκη.

Ο ΜακΚίσικ φτάνοντας τους 9 πόντους έκανε το σκορ 68-45 στο 36ο λεπτό, ενώ ο Παναθηναϊκός δεν έβγαλε αντίδραση μέχρι το τέλος και ο Ολυμπιακός έκανε εύκολα το 2-1 με 75-52.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 36-28, 57-41, 75-52.