“Πενταρέ” της ΑΕΛ και φινάλε την Τρίτη στον Βόλο (photos)

Η ΑΕΛ έκανε το χρέος της και κέρδισε με 5-0 τον Διαγόρα Ρόδου στο Στάδιο Αλκαζάρ παίζοντας για τελευταία φορά μπροστά στο κοινό της. Τα γκολ της νίκης των «βυσσινί» σημείωσαν οι Αντράντα (17′), Κώστας Παπαγεωργίου (60′), Μιλτιάδης (74′), Ογκμπόε (84′ πέναλτι, 90′).

Με την νίκη αυτήν η ΑΕΛ έφτασε τους 58 πόντους και «κλείδωσε» την δεύτερη θέση του Βορείου Ομίλου της Super League 2, θέση καθαρά γοήτρου!

Η ΑΕΛ πήρε κεφάλι στο σκορ στο 17ο λεπτό, αφότου οι Αντράντα και Τσιριγώτης συνεργάστηκαν άψογα στον άξονα με τον πρώτο να μπαίνει στην περιοχή και από το ύψος του πέναλτι να πλασάρει σωστά τον Γαλάνη για το 1-0 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη η ΑΕΛ σκόραρε το δεύτερό της τέρμα στο 60ο λεπτό με τον Κώστα Παπαγεωργίου στην αντεπίθεση να βρίσκει τον απαραίτητο χώρο και αφού μπήκε στην περιοχή πλάσαρε σωστά τον Γαλάνη για το 2-0. Ο Δημήτρης Μιτλιάδης πέτυχε το 3-0, ενώ ο Μάριος Ογκμπόε πέτυχε με πέναλτι το 4-0 στο 84ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 5-0 στο 90′ από θέση τετ-α-τετ.

δείτε φωτογραφίες στο arenalarissa.gr

ΑΕΛ (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Σουλούκος (67′ Αντωνόπουλος), Καλουτσικίδης, Μαϊδανός (46′ λ.τ. Κοσονού), Παπαγεωργίου Αθ., Παπαγεωργίου Κ. (67′ Ζησούλης), Μαξιμένκο, Αντράντα, Τσιριγώτης (61′ Όγκμποε), Πεντρόσο, Νικολιάς (46′ Μιλτιάδης), Πλέγας

Διαγοράς Ρόδου (Άγγελος Διγκόζης): Γαλάνης, Πετράκης, Γιανναράκης (50′ Χότζα), Γκρόζντανιτς, Ξεπαπαδάκης, Καραμάνης (61′ Σταμένκοβιτς), Τσιαντούλας, Μιχόπουλος (46′ Βουργουντζής), Μπούμπας, Παραστατίδης (46′ Παπαϊωάννου), Αρίας