Πέρασε από το Ζηρίνειο η Νίκη Βόλου και απομένουν ακόμη…40 λεπτά για το φινάλε (photos)

Με δύο γκολ σε διάστημα ισάριθμων λεπτών λίγο πριν την ανάπαυλα του πρώτου μέρους, η Νίκη Βόλου πέρασε νικηφόρα από το Ζηρίνειο και ρίχνει αυλαία την ερχόμενη Τρίτη (20/6) με τα εναπομείναντα 40 λεπτά του αγώνα που είχε διακοπεί κόντρα στην ΑΕΛ.

Από την άλλη πλευρά, ο Παναθηναϊκός Β ολοκλήρωσε τις φετινές υποχρεώσεις του στη Super League 2 με μια ακόμα ήττα.

Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν σωστά τους χώρους, πήραν την κατοχή και με καλή κυκλοφορία της μπάλας πίεσαν για να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ. Έχοντας την πρώτη αξιόλογη φάση στο 15’, όταν σε αντεπίθεση ο Γαβριηλίδης σέντραρε για τον επερχόμενο Τζιώρα, η κεφαλιά του οποίου πέρασε ελάχιστα άουτ.

Το Τριφύλλι προσπάθησε να παίξει συνδυαστικό ποδόσφαιρο, για να διασπάσει την αντίπαλη πίεση, με τον Σαρδέλη να έχει μια ωραία ατομική ενέργεια από δεξιά, αλλά το επικίνδυνο σουτ του από διαγώνια θέση να κοντράρει, αλλάζοντας πορεία, τρία λεπτά μετά. Αντιθέτως, στο 27’, σε αντεπίθεση τεσσάρων με δύο, ο Μαντσίνι προτίμησε να σουτάρει έξω από την περιοχή, αντί να «σπάσει» τη μπάλα, αστοχώντας.

Η Νίκη Βόλου απείλησε σε μια ακόμα αντεπίθεση, στο 32ο λεπτό, αλλά ο Μαργκόνο έδιωξε σε κόρνερ το δυνατό σουτ του Κυριακίδη. Με τον Τερεζίου να δοκιμάζει το πόδι του, δύο λεπτά αργότερα από διαγώνια κι αριστερά και τον Μπάγιτς να μπλοκάρει. Από κόρνερ του Κυριακίδη και απομάκρυνση του Προδρομίτη, η μπάλα έφτασε στον Κρητικό που έπιασε το μονοκόμματο σουτ, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ, στο 36’.

Η ομάδα της Μαγνησίας πήρε τελικά το προβάδισμα στο 40’, καθώς με ατομική ενέργεια ο Κρητικός βγήκε τετ α τετ με τον Μαργκόνο, το πλασέ του σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι, αλλά ο επερχόμενος Παναγιωτίδης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Μάλιστα, δύο λεπτά διπλασίασε και τα τέρματά της, όταν από γύρισμα του Αναστασίου από αριστερά, ο Γαβριηλίδης με προβολή από το ύψος του πέναλτι πέτυχε το 0-2. Ο Παναθηναϊκός Β είχε την ευκαιρία να μειώσει, από τη σέντρα-σουτ του Κυριόπουλου, με τον Νταμπίζα ωστόσο να «πιάνει αέρα» προ του Μπάγιτς στο 45ο λεπτό.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να πατούν ξανά καλύτερα και να βλέπουν τον Μαργκόνο να διώχνει με εντυπωσιακή απόκρουση το ευθύβολο σουτ του Τσουκαλά, στο 51’. Με τους Πράσινους να «απαντούν» δύο λεπτά μετά, αλλά τον Μπάγιτς να μπλοκάρει το συρτό σουτ του Βουτσά. Ενώ στο 59ο λεπτό ο Λάμψιας έκανε την κούρσα από δεξιά, σούταρε από διαγώνια θέση, αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από το τέρμα.

Από το λάθος του Νταμπίζα, η Νίκη Βόλου βρήκε την ευκαιρία να γίνει ξανά απειλητική, στο 63ο λεπτό. Καθώς ο Κρητικός έκλεψε την μπάλα, πάτησε περιοχή από αριστερά και σέντραρε για τον Γαβριηλίδη, το σουτ του οποίου απέκρουσε ενστικτωδώς ο Μαργκόνο. Με τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού Β να «απογειώνεται» στο 67’, διώχνοντας σε κόρνερ την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κυριακίδη.

Ο ρυθμός έπεσε αισθητά στη συνέχεια, για να φτάσουμε στο 78ο λεπτό, όπου ο Αθανασακόπουλος κινήθηκε παράλληλα στην αντίπαλη περιοχή, ξεμαρκαρίστηκε, αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο με τον Μπάγιτς να μπλοκάρει. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Νταμπίζας βρέθηκε πιεζόμενος σε θέση βολής, από πλάγια και αριστερά, ωστόσο ο Μπάγιτς έπεσε στην δεξιά του γωνία και μάζεψε την μπάλα.

δείτε φωτογραφίες ΕΔΩ

Παναθηναϊκός Β (Σωτήρης Αντωνίου) : Mαργκόνο, Λάμψιας, Προδρομίτης, Ρόμπι, Τερεζίου, Αθανασακόπουλος (87’ Σερπέζης), Καραμπάς (87’ Καρβούνης), Μαντσίνι (70’ Βολάκης), Σαρδέλης (87’ Αλμπάνης), Νταμπίζας, Κυριόπουλος (54’ Βουτσάς)

Νίκη Βόλου (Δημήτρης Ελευθερόπουλος) : Μπάγιτς, Κάσσος, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Αναστασίου, Κυριακίδης, Τσουκαλάς (60’ Ολαϊζόλα), Γαβριηλίδης (69’ Μέτσε), Παναγιωτίδης, Τζιώρας, Κρητικός (70’ Κριμητζάς)