Έριξε αυλαία με “πεντάρα” ο Ηρακλής

Μπορεί να του έλειπαν πολλοί και σημαντικοί από τους βασικούς και τον Σάκη Τσιώλη να δοκιμάζει πρόσωπα και σχηματισμούς, ωστόσο αυτά δεν εμπόδισαν τον Ηρακλή να ρίξει αυλαία στις φετινές αγωνιστικές υποχρεώσεις του με “χορταστική” νίκη με 5-1 επί του Θεσπρωτού.

Η διαφορά αγωνιστικής δυναμικής των δύο αντιπάλων (έστω και υπ’ αυτές τις συνθήκες) ήταν τεράστια, με τους “κυανόλευκους” να ανοίγουν τον “χορό” των τερμάτων από νωρίς στο παιχνίδι και να μην δυσκολεύονται να φτάσουν στην ευρεία επικράτησή τους.

Στο 4ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τον Γηραιό, όταν ο Τότσκα επιχείρησε τη διείσδυση διαγώνια και μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0.

Τέσσερα λεπτά μετά, ήρθε και το 2-0, με τον Κόκκορη αυτή τη φορά δοκιμάζει το πόδι του από μακριά και να επιτυγχάνει το 2-0.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τον Θεσπρωτό, με τη συμπλήρωση 10 λεπτών, δέχτηκε και τρίτο τέρμα, όταν ο Κουντουριώτης βγήκε τετ α τετ με τον Τσιμόπουλο και πλάσαρε εύστοχα για το 3-0.

Ο Ηρακλής βρήκε κι άλλο γκολ πριν το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 32′. Ο Κούστα έπιασε από κοντά την κεφαλιά, απέκρουσε σε πρώτο χρόνο ο Τσιμόπουλος, αλλά στην επαναφορά ο σέντερ φορ του Γηραιού “έγραψε” το 4-0.

Με τη συμπλήρωση 10 λεπτών στο δεύτερο μέρος, ο Θεσπρωτός πέτυχε το γκολ της τιμής όταν ο Δρίτσας απέτυχε αρχικά να νικήσει τον Μακρή, αλλά στην επαναφορά πέτυχε το 4-1.

Στο 68΄ο Τότσκα ξανά με άψογη εκτέλεση ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Ηρακλής (Σάκης Τσιώλης): Μακρής, Χειρίτραντας, Σιούτας, Χρουσιέλ (46′ Βιτλής), Δοϊράνλης, Κόκκορης (78′ Πατράλης), Τότσκα, Σενγκέργκης, Κωστούλας (46′ Άλεξιτς), Κουντουριώτης, Κούστα (69′ Πανάγου).

Θεσπρωτός (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Τσιμόπουλος, Μαρτίνεζ, Βασιλάκης, Τρομπούκης, Ρούσης, Μπίκας, Μίγγος, Κουέβας, Ρίζος, Οικονομίκος, Δρίτσας