Νίκη χωρίς αντίκρισμα για τη Βέροια, στη Γ Εθνική τη νέα σεζόν η “Βασίλισσα”

Η Βέροια έφτασε στην ευρεία νίκη επί του Ηρακλή Λάρισας, αλλά δεν είχε καλά νέα από Ευκαρπία και Πολύκαστρο…

Μακεδονικός και Απόλλων Πόντου πήραν τις νίκες που ήθελαν και έτσι η “Βασίλισσα του Βορρά” υποβιβάζεται στη Γ Εθνική, παρά το 3-0 επί των Θεσσαλών.

Η απογοήτευση ήταν έκδηλη στα πρόσωπα των παικτών του Τάσου Ανθυμιάδη, που έναν χρόνο μετά την πορεία πρωταθλητισμού και την παρ ολίγο άνοδο στη Super League 1, τη νέα σεζόν θα αγωνίζεται στη Γ Εθνική μαζί με τον Μέγα Αλέξανδρο Αγίας Μαρίνας, που ανέβηκε κατηγορία από το τοπικό πρωτάθλημα της περιοχής.

Από το ξεκίνημα του αγώνα, η Βέροια έδειξε τη διάθεση της να επιτεθεί και να πετύχει ένα γρήγορο γκολ που θα “έλυνε” τα πόδια των παικτών.

Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Γιουκούδης πάσαρε στον Ιωάννου, ο νεαρός ποδοσφαιριστής πλάσαρε τον Φαρμάκη αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ. Τρία λεπτά, ήταν η σειρά του Μπλέτσα να φανεί απειλητικός, σε σουτ που επιχείρησε από μακριά.

Στο 14′ ο δραστήριος στο ξεκίνημα Γιουκούδης δοκίμασε το πόδι του αλλά βρήκε σε ετοιμότητα τον Φαρμάκη.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους καταγράφηκε στο 18′ όταν ο Κάσας έπιασε την κεφαλιά από κοντά αλλά ο Βενετικίδης μπλόκαρε.

H πίεση της Βέροιας καρποφόρησε με τη συμπλήρωση 20 λεπτών, όταν ο Μπελεβώνης εκτέλεσε το φάουλ και ο Κολλαράς πήδηξε για την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (1-0)

Στο 29′ ο Κάσας μπήκε ωραία από τα πλάγια στη μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ και η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους (44′), η Βέροια λίγο έλειψε να φτάσει σε δεύτερο γκολ όταν ο Γιουκούδης σούταρε από κοντά αλλά ο Φαρμάκης μπλόκαρε.

Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο στο 48′ όταν ο Ιωάννου δοκίμασε το σουτ, με τον Φαρμάκη να αποκρούει με τα πόδια σε κόρνερ. Στη συνέχεια της φάσης, ο Μπελεβώνης σούταρε δυνατά αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 55′ η Βέροια πέτυχε και δεύτερο γκολ, με τον νεοεισελθόντα Μπαϊντού, ο οποίος από το ύψος της περιοχής νίκησε τον κατά τα άλλα εξαιρετικό σήμερα Φαρμάκη.

Στο 61′ ο δραστήριος Κάσας είχε σπουδαία στιγμή για να μειώσει, όμως το σουτ που επιχείρησε κατέληξε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Δύο λεπτά, ξανά ο Ιωάννου για τη Βέροια απείλησε με νέο τέρμα για τη Βασίλισσα, ενώ στο 65′ ο Ηρακλής Λάρισας απώλεσε μια ακόμη ευκαιρία, αυτή τη φορά με τον Χατζή.

Το παιχνίδι “άνοιξε” για τα καλά και στο 69′ ο Κέρι έφτασε απέναντι από τον Βενετικίδη, αλλά ο νεαρός κίπερ της Βέροιας έκανε την απόκρουση του αγώνα.

Στο 72′ ο Φαρμάκης έκανε μια ακόμη σπουδαία απόκρουση στο ματς, αυτή τη φορά στο δυνατό σουτ του Γιουκούδη.

Δύο λεπτά, η Βέροια είχε δοκάρι σε κεφαλιά του MVP σήμερα Γιουκούδη, ενώ στην επαναφορά ο Μπουόλι έχασε την ευκαιρία να σκοράρει, αν και τελικά υποδείχτηκε off side.

Στο 80′ η ευκαιρία του Μπουόλι είναι μια από τις πιο σπάνιες στο ποδόσφαιρο, καθώς πέρασε τον Φαρμάκη και σε κενή εστία σημάδεψε το δοκάρι!

Στο 90′ ο Ηρακλής Λάρισας είχε κι αυτός με τη σειρά του δοκάρι στο ματς, σε δυνατό σουτ του Συρεγγέλα.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η Βέροια πέτυχε το 3-0 με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Μπαϊντού, ο οποίος πλάσαρε ιδανικά μετά την ασίστ του Γιουκούδη.

Με τη λήξη του αγώνα, οι παίκτες της Βέροιας έπεσαν στο έδαφος απογοητευμένοι, καθώς πληροφορήθηκαν το τελικό αποτέλεσμα σε Νέα Ευκαρπία και Πολύκαστρο…

ΝΠΣ Βέροια (Τάσος Ανθυμιάδης) : Βενετικίδης, Μουχάλης, Γιαγτζίδης (77’Κατσούκης), Ισαακίδης, Ιωάννου (70′ Μπουόλι), Μασούρας, Κολλαράς, Ελευθεριάδης (46′ Μπαϊντού), Γιουκούδης, Μπλέτσας, Μπελεβώνης (86′ Κασέμι)

Ηρακλής Λάρισας (Χρήστος Χατζηλιάδης) : Φαρμάκης, Μπόσιο (76′ Συρεγγέλας), Χατζής (88′ Ευθυμιάδης), Γκαλίτσιος, Γκουγκούδης (86′ Ζαφειρίου), Καμπέρης, Κέρι, Τασιούλης (46′ Σούμπασης), Κάσας, Λίταινας, Λαγωνίδης