Ιδανικό φινάλε με διπλό στην Καλαμάτα για την ΑΕΚ Β

H ΑΕΚ Β νίκησε 1-0 την Καλαμάτα σε αγώνα της 30ης αγωνιστικής της Super League 2, που διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο Παραλίας.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Αποστόλης Χριστόπουλος με εξαιρετικό πλασέ λίγο πριν το ημίχρονο.

Η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου έκανε πολύ καλή εμφάνιση, αν και πήγε στην Καλαμάτα με 17 παίκτες λόγω πολλών προβλημάτων τραυματισμών, και ολοκλήρωσε τη σεζόν με ένα αήττητο σερί πέντε αγώνων.

Από την άλλη πλευρά, η Μαύρη Θύελλα δεν κατόρθωσε να συνεχίσει το σερί των τελευταίων αγώνων και ξεκινά πλέον ο προγραμματισμός για την επόμενη σεζόν.

Η Καλαμάτα απείλησε δύο φορές στο πρώτο τέταρτο με τον Βασιλόγιαννη, αλλά ο Γκίνης ήταν σε ετοιμότητα. Η ΑΕΚ Β’ άγγιξε το γκολ στο 41′ όταν το σουτ του Κορομηλά σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ταΐρη και στην επαναφορά ο Πάπα δεν μπόρεσε να νικήσει τον γκολκίπερ των γηπεδούχων. Τρία λεπτά αργότερα, όμως, οι “κιτρινόμαυροι” κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τον Αποστόλη Χριστόπουλο, ο οποίος με πλασέ μετά από πάσα του Πανερά έγραψε το 0-1 στο 44′.

Ο Γκίνης ήταν σε τρομερή μέρα κάτω από την εστία της ΑΕΚ Β’ με τον Έλληνα γκολκίπερ να έχει απάντηση και στο 55′ όταν κράτησε ξανά απαραβίαστη την εστία του στο τετ-α-τετ με τον Πασά. Η Καλαμάτα έχασε και δεύτερη μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο 68′ όταν ο Ρόβας εξ επαφής δεν κατάφερε με πλασέ να σκοράρει. Στο 78′ μια ωραία προσωπική ενέργεια του Νούλα δεν έφερε το δεύτερο γκολ για την ΑΕΚ Β’ καθώς ο Ταΐρης απέκρουσε στη γωνία του, με το 0-1 να παραμένει ως το τέλος.

Καλαμάτα (Αντώνης Μαυρέας) : Ταϊρης, Μόζερ, Μπαξεβάνος, Παπατόλιος, Ασίγκμπα, Καραγκούνης, Μπουλάρι (83′ Πανουργιάς), Αρναρέλλης, Βασιλόγιαννης (51′ Μαρκόφσκι), Πασάς, Ρόβας

ΑΕΚ Β (Σωκράτης Οφρυδόπουλος) : Γκίνης, Σταμούλης Κ., Τρούμπουλος, Χατζηκυριάκος, Γεωργέας, Κορομηλάς (71′ Νούλας), Πάπα, Γκολφίνος, Πανεράς (85′ Σταμούλης Γ.), Σκόνδρας (60′ Παρράς), Χριστόπουλος Α. (85′ Κάτσικας)