Ευρωπαϊκό Κ20: Χάλκινο μετάλλιο για την Καλλιμογιάννη στα 3000 μ. στιπλ

φωτ. ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI

Το ιδανικότερο φινάλε γράφτηκε για την ελληνική αποστολή στο τέλος της 3ης αγωνιστικής ημέρας του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Κ20 που γίνεται στην Ιερουσαλήμ.

Η Βασιλική Καλλιμογιάννη έκανε μια εξαιρετική κούρσα στον τελικό των 3000 μ. στιπλ και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο! Η 19χρονη πρωταθλήτρια ήταν μαχήτρια σε όλη τη διάρκεια της κούρσας και κατάφερε να τερματίσει στην τρίτη θέση συντρίβοντας το πανελλήνιο ρεκόρ της κατηγορίας της καθώς το χρονόμετρο έγραψε 10.08.44. Το προηγούμενο πανελλήνιο ρεκόρ κατείχε η ίδια με 10.21.51 από τον περασμένο Ιούλιο.

Η αθλήτρια του Ιάσωνα Ιωαννίδη προπορεύτηκε για μεγάλο διάστημα της κούρσας και κατάφερε να κρατηθεί στις πρώτες θέσεις μέχρι το τέλος. Η Καλλιμογιάννη είχε δείξει σε όλη τη διάρκεια της χρονιάς ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στην Ιερουσαλήμ ήρθε η επιβεβαίωση.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Καρολίνα Γιαροσόβα από την Τσεχία που επίσης βελτίωσε το ρεκόρ της χώρας της τερματίζοντας σε 10.04.57 και στη δεύτερη θέση ήταν η Γερμανίδα Άντια Μπουντέ με 10.07.34.

Ο Κώστας Καραγιαννίδης ολοκλήρωσε την πρώτη ημέρα του στο δέκαθλο. Ο αθλητής των συνθετών ξεκίνησε με τερματίζοντας σε 11.68 στα 100 μ., είχε άλμα στα 6,18 μ. στο μήκος, βολή στα 13,42 μ. στη σφαιροβολία. Στη συνέχεια αγωνίστηκε στο ύψος όπου ξεπέρασε το 1,71 μ. και στα 400 μ. τερμάτισε σε 51.80. Με την ολοκλήρωση των αγωνισμάτων της πρώτης ημέρας ο Καραγιαννίδης βρίσκεται στην 26η θέση με 3.320 βαθμούς.

Έβδομος ο Παπαναστασίου στη σφυροβολία – Τρεις άκυρες ο Μαντζουράνης

Ο τελικός της σφυροβολίας των ανδρών στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20 δεν κύλησε με τον καλύτερο τρόπο για την Ελλάδα.

Μπορεί ο Γιώργος Παπαναστασίου να έκανε μια αξιοπρεπέστατη εμφάνιση καταλαμβάνοντας την 7η θέση όμως ο Άγγελος Μαντζουράνης δεν “έγραψε” την επίδοση που είχε στα χέρια του.

Ο Παπαναστασίου έκανε έναν καλό αγώνα, καθώς είχε πέντε βολές πάνω από τα 71 μέτρα με καλύτερη αυτή που έκανε στην πρώτη του προσπάθεια και ήταν στα 71,92 μέτρα. Με την επίδοση αυτή κατέλαβε την 7η θέση στον τελικό του αγωνίσματος. Αναλυτικά οι βολές του 18χρονου σφυροβόλου ήταν 71,92 μ., 71,21 μ., 71,56 μ., 71,19 μ., 69,27 μ., 71,58 μέτρα.

Ο Άγγελος Μαντζουράνης δυσκολεύτηκε να βρει ρυθμό στον τελικό έχοντας τις δύο πρώτες βολές άκυρες. Στην τρίτη ο 19χρονος αθλητής έστειλε τη σφύρα πάνω από τα 75 μέτρα όμως οι κριτές την έβγαλαν άκυρη καθώς θεώρησαν ότι στην περιστροφική κίνηση βγήκε το πόδι του εκτός βαλβίδας.

Η ελληνική αποστολή υπέβαλλε ένσταση προκειμένου να εξεταστεί και πάλι η τελευταία βολή του Μαντζουράνη η οποία όμως απορρίφθηκε.

Το χρυσό μετάλλιο στη σφυροβολία κατέκτησε ο Φινλανδός Μαξ Λαμπίνεν που στην έκτη προσπάθεια είχε βολή στα 79,72 μ. και έστειλε στη δεύτερη θέση τον Κύπριο Ιωσήφ Κεσίδη που προηγούνταν με 77,73 μέτρα. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Μίκλος Τσέκο από την Ουγγαρία με 76,87 μέτρα.

Ο Εμμανουήλ Γιώργος Σγουρός πήρε την 13η θέση στον τελικό των 3000 μ. τερματίζοντας σε 8.58.27. Ο τελικός ήταν μια κλασική κούρσα τακτικής με τον Σουηδό Τζόναθαν Γκραν να παίρνει το χρυσό μετάλλιο τερματίζοντας σε 8.44.67, τον Ιρλανδό Νίκολας Γκριγκς να ακολουθεί με 8.45.69 και τον Βρετανό Μπράντλεϊ Γκίμπλιν να κατακτά το χάλκινο μετάλλιο με 8.47.26.