LaLiga : Με μεγάλα “διπλά” ξεκίνησε το πρωτάθλημα για Βαλένθια και Ράγιο (vids)

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η σεζόν για τη Βαλένθια και τη Ράγιο Βαγιεκάνο.

Οι “νυχτερίδες” νίκησαν με 2-1 τη Σεβίλλη στην πρεμιέρα του ισπανικού πρωταθλήματος στην Ανδαλουσία και έκανε εντυπωσιακό μπάσιμο στη σεζόν. Και τα τρία γκολ στο δεύτερο μέρος. Η Βαλένθια του Μπαράχα νίκησε για τελευταία φορά στην έδρα της Σεβίλλης το Μάρτιο του 2019.

Στο άλλο ματς, με 2 πέναλτι σε 8 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, η Ράγιο νίκησε 2-0 εκτός έδρας την Αλμερία και ξεκίνησε με το δεξί την La Liga. Το πείσμα του Ντεκά έφερε την ανατροπή του από τον Έντγκαρ και στο 20ο λεπτό ο Παλαθόν ευστόχησε από τα 11 βήματα για το 0-1. Σαν να μην έφτανε αυτό στο 28′ η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ακιέμε από την κεφαλιά του Αριντάνε με τον Ντεκά να ευστοχεί στο δεύτερο πέναλτι που έφερε το 0-2.

Από το ημίωρο και μετά η Αλμερία κέρδισε μέτρα και είχε 2 σπουδαίες ευκαιρίες με τον Λουίς Σουάρες, αλλά ο Κολομβιανός ούτε στο 34′ ούτε στο 39′ κατάφερε να νικήσει τον Ντιμιτριέφσκι, με το 0-2 να παραμένει.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ράγιο έπαιξε για να κρατήσει το τρίποντο και τα κατάφερε καθώς απειλήθηκε ελάχιστα. Στην πιο επικίνδυνη φάση στη σέντρα σουτ του Ραμαζάνι στο 59′ ο Ντιμιτριέφσκι φώναξε και πάλι παρών.