Premier League : Σαρωτική ξανά η Μπράιτον, έσπασε το…ρόδι η Λίβερπουλ (vids)

Η Λίβερπουλ βρέθηκε πίσω στο σκορ, έκανε ανατροπή από το πρώτο ημίχρονο και μάλιστα, όταν έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μακ Άλιστερ, φρόντισε να μην αφήσει την Μπόρνμουθ να ξεθαρρέψει, σκοράροντας και επικρατώντας με το τελικό 3-1 στο “Άνφιλντ”.

Άπιαστη Μπράιτον πέρασε από την έδρα της Γουλβς με το 4-1, τρομερή Μπρέντφορντ που σχεδόν από το πουθενά επιβλήθηκε 3-0 της Φούλαμ εκτός έδρας!

Μία εβδομάδα μετά από το 1-1 στο δυτικό Λονδίνο με την Τσέλσι στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, η Λίβερπουλ υποδέχτηκε το Σάββατο (19/8) στο Άνφιλντ την Μπόρνμουθ στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Premier League και φρόντισε να ζεστάνει το κοινό της και με το παραπάνω.

Και αυτό γιατί παρότι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο από τα πρώτα λεπτά με το γκολ του Σεμένιο, όχι μόνο βρήκε τα αγωνιστικά και ψυχικά αποθέματα για να κάνει την ανατροπή αλλά την έκανε από το πρώτο κιόλας μέρος, με το δεύτερο να βρίσκει τους παίκτες του Κλοπ να ανεβάζουν ακόμη περισσότερο στροφές και να βρίσκουν και τρίτο γκολ αλλά και να χάνουν ευκαιρίες για περισσότερα γκολ αν και αγωνίζονταν με αριθμητικό μειονέκτημα από το 60ο λεπτό.

Την καλύτερή της εμφάνιση μέχρι την επόμενη παράγει τη δεδομένη χρονική στιγμή η Μπράιτον στην έδρα της Γουλβς, με τους «γλάρους» να είναι έτοιμοι να πανηγυρίσουν την τέταρτη διαδοχική επικράτησή τους απέναντι στους «λύκους». Και με τι τρόπο; Τέσσερα γκολ σε 55 λεπτά, παίζοντας εκπληκτικό ποδόσφαιρο και δικαιώνοντας απολύτως τον Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι που επισήμανε πως όσοι και να φύγουν από το ρόστερ του, το πνεύμα και η ψυχή της Μπράιτον μένει εκεί.