LaLiga : Βαριά ήττα για τη Σεβίλλη (vid)

Με πρωταγωνιστή τον Κίκε Γκαρσία, η Αλαβές επικράτησε εντός έδρας κόντρα στη Σεβίλλη με 4-3, παίρνοντας έτσι τους πρώτους της βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ιδανικό τρόπο την αναμέτρηση, καθώς πήραν προβάδισμα μόλις στο 7ο λεπτό. Ο Λουίς Ριόχα βρέθηκε μόνος του στο όριο της περιοχής από τον Τζον Γκουρίντι και το σουτ-κεραυνός που έκανε στην κάτω δεξιά γωνία δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο τερματοφύλακα. Όμως η χαρά ης Αλαβές κράτησε για λίγο, καθώς στο 15ο λεπτό οι φιλοξενούμενοί έφεραν το ματς στα ίσια. Ο Αμπντέλ Αμπκάρ πέτυχε ένα ατυχές αυτογκόλ, αφότου η μπάλα χτύπησε πάνω του και πήγε στα δίχτυα της ομάδας του!

Στο 41ο λεπτό η Σεβίλλη πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Ο Λούκας Οκάμπος έκανε μια εξαιρετική πάσα και ελευθέρωσε στον Έρικ Λαμέλα, ο οποίος με ωραίο σουτ έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του. Τρία λεπτά αργότερα οι «μπλε» ισοφάρισαν στο σκορ με τον Ρούμπεν Ντουάρτε. Κάπως έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το παιχνίδι να είναι στο 2-2.

Στην επανάληψη η Αλαβές έκανε ιδανικό ξεκίνημα, με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων. Στο 54ο λεπτό ο Κίκε Γκαρσία πήρε μια κεφαλιά-πάσα από τον Τζον Γκουρίντι και με δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ενώ ο ίδιος παίκτης πέντε λεπτά με ωραίο τελείωμα έκανε το 4-2.

Το τελικό 4-3 διαμόρφωσε ο Ράφα Μιρ στο 90+7′, όμως δεν υπήρχε χρόνος για τη Σεβίλλη να φτάσει στην ισοφάριση.