LaLiga : Απίστευτο ματς στο Ceramica με δύο ανατροπές και τη…μπίλια στη Μπαρτσελόνα! (vid)

Τέτοιο ματς, μια φορά σε δέκα χρόνια!

Θα μπορούσε να γράφει κανείς χιλιάδες λέξεις για ένα τέτοιο ματς που έμοιαζε με έργο τέχνης. Θα μπορούσε κανείς να μην δει άλλο ποδόσφαιρο για φέτος και να νιώθει χορτάτος. Τόσο υπέροχα ήταν τα 90 (και κάτι λεπτά) αυτής της ποδοσφαιρικής πανδαισίας.

Η Βιγιαρεάλ κοίταξε στα μάτια την Μπαρτσελόνα, έπαιξε τόσο ποιοτικά παίζει και εκείνη και το αποτέλεσμα ήταν ένα καταπληκτικό ματς, που απίθανες ανατροπές και τελική νικήτρια την Μπάρτσα με το χορταστικό 3-4.

Το κίτρινο υποβρύχιο στρίμωξε στα σχοινιά τους Καταλανούς στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου είχε ακυρωθέν γκολ του Σόρλοθ και δύο ακόμα σημαντικές ευκαιρίες, όμως από το πουθενά βρέθηκε να χάνει με 0-2.

Από την πρώτη ασίστ του 16χρονου Γιαμάλ, ο Γκάβι με κεφαλιά έκανε το 0-1, ενώ τρία λεπτά αργότερα από ασίστ αμυντικού των γηπεδούχων (!), ο Ντε Γιονγκ με ψύχραιμο τελείωμα έκανε και το 0-2 (15’).

Ωστόσο, αυτό δεν πτόησε την ομάδα του Κίκε Σετιέν, που δεν γινόταν να πέφτει συνέχεια πάνω στον Τερ Στέγκεν!

Μία τέλεια κεφαλιά του Φόιθ (26’) μείωσε σε 1-2, ενώ σε μία φάση που το κίτρινο υποβρύχιο έκρυψε την μπάλα, ο Σόρλοθ ισοφάρισε (40’, 2-2) σε ένα φανταστικό πρώτο μέρος.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε θυμωμένη στην επανάληψη, όμως σε μία υποδειγματική κόντρα ο Μπαένα με εκπληκτικό πλασέ έκανε το 3-2 (50’) σε μία απίστευτη ανατροπή, που όμως δεν ήταν αρκετή στη Βιγιαρεάλ.

Πέντε λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι, ο Φεράν Τόρες εκμεταλλεύτηκε μία αναμπουμπούλα και με ψύχραιμο τελείωμα έκανε το 3-3 (68’), ενώ τρία λεπτά αργότερα μετά το δεύτερο δοκάρι του 16χρονου Γιαμάλ στη βραδιά, ο Λεβαντόφσκι που πήρε το ριμπάουντ έκανε την ανατροπή στην ανατροπή και μαζί του 3-4 (71’).

Οι Καταλανοί κάλλιστα θα μπορούσαν να βρουν πέμπτο γκολ, αν στο τέλος ο Ανσού Φάτι δεν ήταν εγωιστής σε δύο καθαρές κόντρες και ο Λεβαντόφσκι πιο εύστοχος σε καθαρό τετ-α-τετ (90’), με τη Βιγιαρεάλ να ψάχνει ως το τέλος μία ακόμα ανατροπή, σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι που θα μείνει στην ιστορία.