LaLiga : Νέο κάζο για τη Σεβίλλη, πρώτο “τρίποντο” για Γρανάδα (vids)

Όπως πέρσι έτσι και φέτος, το ξεκίνημα της Σεβίλλης στη LaLiga είναι μετριότατο. Οι Ανδαλουσιάνοι γνώρισαν νέα ήττα, αυτή τη φορά στην έδρα τους από τη μαχητική Χιρόνα, την ώρα που η Γρανάδα έφτανε στο παρθενικό της τρίποντο στο πρωτάθλημα.

Η Σεβίλλη μπήκε καλύτερα όμως η Χιρόνα βρήκε πρώτη το γκολ με τον Ερέρα μετά από αδυναμία των γηπεδούχων να απομακρύνουν την μπάλα από την περιοχή (0-1, 16ο λεπτό). Η Σεβίλλη χωρίς τη μεγάλη φάση, έβγαλε αρκετές τελικές με τη Χιρόνα να αγγίζει δεύτερο γκολ με τον Σάβιο στο 26ο λεπτό. Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στις καθυστερήσεις από το κόρνερ του Ράκιτιτς και το ξερό σουτ του Γκουντέλι (1-1, 45’+2). Λίγο έλειψε να γυρίσει και το ματς από το ημίχρονο με την προσπάθεια του Σούσο να σταματάει στο δοκάρι και τον Γκασανίγκα.

Δεύτερο ημίχρονο και η Χιρόνα πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Γκαρθία (1-2, 56ο λεπτό). Ο Ράκιτιτς σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε για off side μετά από την συνδρομή του VAR, στο 85ο λεπτό η Χιρόνα δεν καθαρίζει το ματς με το δοκάρι του Σάβιο και την τεράστια ευκαιρία του Ντόβμπικ, ο διαιτητής δίνει πέναλτι στο Ράκιτιτς για χέρι του Λόπεθ, αλλά ξανά το VAR είναι με τη Χιρόνα και οι Καταλανοί φεύγουν με το «διπλό» όπως και πέρσι!

Σε ένα ματς που έγινε… θρίλερ στα τελευταία λεπτά, η Γρανάδα κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Μαγιόρκα και να επικρατήσει με 3-2 εντός έδρας της νησιωτικής ομάδας, “κατακτώντας” την πρώτη νίκη της στη φετινή La Liga.

Στο κατάμεστο Νουέβο Λος Κάρμενες, o Ρούμπιο άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό με κεφαλιά, ενώ η Μαγιόρκα κέρδισε πέναλτι, ωστόσο ο Μουρίτσι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι το 18ο λεπτό.

Στο 38′ ο Πρατς ισοφάρισε για τη Μαγιόρκα σε 1-1, ενώ στο δεύτερο μέρος η Μαγιόρκα δέχθηκε γκολ με τη… σέντρα, καθώς ο Μπράιαν Σαραγόσα στα 56 δευτερόλεπτα από την έναρξη έκανε το 2-1.

Ο Μίρτο Ουζούνι με εκτέλεση πέναλτι στο 70′ σκόραρε το τρίτο τέρμα της Γρανάδα και ο Σάμου Κόστα στο 87′, διαμόρφωσε το τελικό 3-2.