Ο Καρλίτος έδωσε τη νίκη στη Λαμία, δεύτερη ήττα σε ισάριθμα ματς ο Άρης (vids)

Με ένα γκολ της σπουδαίας μεταγραφής για τον ΠΑΣ Λαμία, τον Καρλίτος, οι Φθιώτες επικράτησαν του Άρη και ανέβηκαν προσωρινά στην κορυφή της Super League.

Η ψυχωμένη και μεθοδική Λαμία επιβλήθηκε 1-0 του προβληματικού Άρη χάρη στο δεύτερο γκολ του Καρλίτος στο πρωτάθλημα και πανηγύρισε την πρώτη νίκη στη φετινή Stoiximan Super League, αφήνοντας τους Θεσσαλονικείς χωρίς βαθμό.

Η Λαμία μπήκε στο παιχνίδι με εμφανή διάθεση να πιέσει στα 3/4 του γηπέδου, με αποτέλεσμα μάλιστα από αυτό να βρει και την πρώτη της φάση για γκολ. Όταν στο 11’, ο Μαρτίνεθ έκλεψε την μπάλα λίγο έξω από την αντίπαλη περιοχή, σούταρε με δύναμη αλλά ο Χουτεσιώτης ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε εντυπωσιακά!

Ο Άρης από την άλλη πλευρά πήρε σταδιακά τον έλεγχο, κυκλοφορώντας μεν την μπάλα, αλλά συνήθως κάτω από τη μεσαία γραμμή, με αποτέλεσμα να υστερεί δημιουργικά. Μάλιστα, η πρώτη καλή του στιγμή καταγράφηκε στο transition, στο 14ο λεπτό, σε φάση όπου ο Μενέντες σούταρε από δύσκολη γωνία αν και θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ.

Από το… διάλειμμα δροσιάς και μετά, οι «κίτρινοι» πήραν μέτρα στο γήπεδο, έφτιαξαν κάποιες συνεργασίες και έχασαν την ευκαιρία για να κάνουν το 0-1 στο 32’. Καθώς ο Σαραμαντάς έκανε μια σωτήρια προβολή, στο πλασέ του Κάρλσον, με τον Κοσέλεφ εξουδετερωμένο, διατηρώντας με αυτό παράλληλα και το 0-0…

Και αφού δεν ήρθε το 0-1, έγινε το 1-0, έστω και σε… δύο δόσεις για την ομάδα της Φθιώτιδας. Με τον Καρλίτος να φεύγει στην αντεπίθεση για να σκοράρει στο 36’, αλλά να είναι «ακάλυπτος».

Για να έρθει το δεύτερο «χτύπημα» του 33χρονου σέντερ φορ, αυτή την φορά σε σετ παιχνίδι, μετά από ασίστ του Σλίβκα που πρόλαβε τον Φεράρι και το ποιοτικό τελείωμα του Καρλίτος που έκανε το 1-0, με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια!

Η έναρξη του δευτέρου μέρους βρήκε τον Τόλη Τερζή να περνάει στον αγωνιστικό χώρο τον Ντουκουρέ αντί του Τζούρασεκ για να ενισχύσει την ομάδα του στον άξονα και οι κίτρινοι ανέβασαν και άλλο το ποσοστό κατοχής τους, όμως τους έλειπαν η δημιουργία, οι συνεργασίες και οι αυτοματισμοί.

Στον αντίποδα, ο Λεωνίδας Βόκολος είχε ως κύριο μέλημα να κλείσει η ομάδα του όλους τους ελεύθερους χώρους και το πέτυχε με το παραπάνω, αφού όχι μόνο δεν απειλήθηκε ουσιαστικά στο μεγαλύτερο κομμάτι του δευτέρου μέρους αλλά είχε δύο καλές ευκαιρίες για να βρει και δεύτερο γκολ.

Στο 58ο λεπτό ο Τσιλούλης έκανε τους θεατές στο ΔΑΚ να σηκωθούν από τις θέσεις τους, με το τρομερό σε δύναμη σουτ του με το αριστερό να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 60′ ο Σιμόν μπήκε στη μεγάλη περιοχή και έκανε το σουτ από πλάγια θέση, υποχρεώνοντας τον Χουτεσιώτη σε δύσκολη επέμβαση.

Μετά το 70ο λεπτό οι δύο προπονητές άρχισαν να κάνουν τις κινήσεις τους από τον πάγκο για να φρεσκάρουν τις ομάδες τους στην τελική ευθεία, σε ένα ματς που όσο περνούσε η ώρα κυριαρχούσαν όλο και περισσότερο η δύναμη, η ένταση και οι πολλές προσωπικές μονομαχίες, οι περισσότερες εκ των οποίων έβρισκαν κερδισμένους τους γηπεδούχους.

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος) : Κοσέλεφ, Σιμόν, Πάουλαβετς, Τζανετόπουλος, Σαραμαντάς, Νούνιες (Βασιλαντωνόπουλος), Στάνκο (76′ Τζανδάρης), Μαρτίνεθ (62′ Τόσιτς), Σλίβκα, Τσιλούλης (62′ Ακούνια), Καρλίτος (76′ Λόνγκο)

Άρης (Τόλης Τερζής) : Χουτεσιώτης, Μοντόγια (75′ Οντουμπάτζο), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Φεράρι, Ρουπ (75′ Πάβιτσιτς), Τζούρασεκ (46′ Ντουκουρέ), Νταρίντα (84′ Ζαμόρα), Κάρλσον, Μορόν, Μενέντες (83′ Χριστοδουλόπουλος)