Bundesliga : Η Ντόρτμουντ…εθίζεται στη γκέλα, 2-2 με τη Χάιντενχάϊμ (vid)

Για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι στη Μπουντεσλίγκα, η Ντόρτμουντ δεν κατάφερε να φύγει νικήτρια από το γήπεδο, καθώς παραχώρησε ισοπαλία (2-2) στη νεοφώτιστη Χάιντενχαϊμ, αν και βρέθηκε να προηγείται με 2-0 στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Με υπεροψία στο παιχνίδι της, η Μπορούσια υποτίμησε τη μικρούλα Χάιντενχαϊμ και έχασε άλλους δύο βαθμούς, ενώ στο τέλος του αγώνα οι παίκτες του Τέρζιτς αποδοκιμάστηκαν και… απολογήθηκαν στον κόσμο.

Η Μπορούσια άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό με σουτ του Γιούλιαν Μπραντ, ενώ ο Εμρέ Τσαν με εκτέλεση πέναλτι έκανε το 2-0 στο 15ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρουν και τρίτο τέρμα, ενώ οι αλλαγές του προπονητή της Χάιντενχαϊμ, Φρανκ Σμιντ… “μεταμόρφωσαν” την ομάδα του στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Χάιντενχαϊμ έγινε τολμηρή, βρήκε γκολ με τον Ερέν Ντινκτσί στο 61ο λεπτό και ισοφάρισε στο 82ο λεπτό με πέναλτι του Τιμ Κλάιντιστ.

Στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Ντόρτμουντ είχε δοκάρι με τον Ενμετσά, ενώ ολιγόλεπτο ντεμπούτο έκανε με την Μπορούσια το νέο της μεταγραφικό απόκτημα, Νίκλας Φούλκρουγκ.

Ιστορικός πρώτος βαθμός στη Μπουντεσλίγκα για τη Χάιντενχαϊμ, η οποία έσπασε το… ρόδι στο “Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ”.