Serie A : Η Μίλαν είναι…φωτιά στο ξεκίνημα, πέρασε από το Ολίμπικο (vid)

Συνέχεια στο εξαιρετικό ξεκίνημα στη σεζόν έκανε η ομάδα του Στέφανο Πιόλι, η οποία νίκησε εκτός έδρας εκείνη του Ζοσέ Μουρίνιο (1-2) και έκανε το απόλυτο πριν παίξει με την Ίντερ για την 4η αγωνιστική του Campionato. Απίθανη γκολάρα έβαλε ο Λεάο, με δέκα παίκτες για περισσότερη από μισή ώρα έπαιξαν οι Rossoneri εξαιτίας της αποβολής του Τομόρι, το ντεμπούτο του με τους Giallorossi πραγματοποίησε ως αλλαγή ο Λουκάκου.

Καλύτερα δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει το ματς για την Μίλαν καθώς στο 9’ ο Ρούι Πατρίσιο βρήκε τον Λόφτους-Τσικ μέσα στην περιοχή και αφού το VAR το είδε, ο Ζιρού από τα 11 βήματα πέτυχε το 4ο γκολ του σε 3 αγώνες στο φετινό πρωτάθλημα. Η Μίλαν στη συνέχεια είχε τον πλήρη έλεγχο, σχεδόν δεν έδινε την μπάλα στη Ρόμα και στο 22’ είχε ευκαιρία με τον Πούλισικ αλλά το 0-1 παρέμεινε για το πρώτο μέρος. Στο 31’ οι γηπεδούχοι είχαν χάσει με τραυματισμό τον Αουάρ [μπήκε ο Πελεγκρίνι].

Και το δεύτερο μέρος, άρχισε εξαιρετικά για τη Μίλαν καθώς στο 48’ ο Καλάμπρια έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Λεάο πεσμένος με ένα τρομερό ψαλίδι δοκάρι-και-μέσα έγραψε το 0-2. Οι Rossoneri ήταν το αφεντικό έχοντας συντριπτικά την κατοχή και ευκαιρία στο 51’ με τον Λόφτους-Τσικ, όμως το σκηνικό άλλαξε στο 61’ όταν ο Τομόρι είδε δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα στον Μπελότι. Η Ρόμα πήρε άμεσα την μπάλα, όμως έβρισκε λύσεις μετά την αποβολή.

Στο 69’ ο Ελ Σαραουί είχε καλή στιγμή με ένα σουτ μέσα από την περιοχή και στο 72’ ο Μουρίνιο έριξε μέσα τον Λουκάκου που έκανε ντεμπούτο ως «Ρωμαίος» και στο ίδιο λεπτό είχε ένα σουτ ψηλά. Οι σέντρες δεν σταματούσαν από πλευράς γηπεδούχων, όμως το γκολ το βρήκαν στο 92’ με σουτ του Σπινατσόλα το οποίο κόντραρε στον Καλούλου και ξεγέλασε τον Μενιάν. Ευτυχώς για τη Μίλαν, το 1-2 διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε και την έδωσε τη δυνατότητα να κάνει το 3×3.

Nωρίτερα, η Σασουόλο αν βρέθηκε να ισοφαρίζεται στην επανάληψη, πήρε τελικά εύκολα τη νίκη στην έδρα της επί της Βερόνα στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Serie Α.

Ο Μπεράρντι σκόραρε δύο φορές για τους γηπεδούχους με τον Πιναμόντι να ανοίγει το σκορ, ενώ από την πλευρά των γηπεδούχων σκόρερ χρίστηκε ο Ενκόνγκ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στα ματς και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 11′ λεπτό με τον Πιναμόντι να κάνει το 1-0. Η Βερόνα προσπάθησε να αντιδράσει όμως άμυνα των γηπεδούχων κρατούσε καλά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 1-0.

Στην επανάληψη η Βερόνα συνέχισε να είναι επιθετική και ξεκλείδωσε την άμυνα της Σασουόλο στο 56′ με τον Ενκόνγκ να κάνει το 1-1. Η Σασουόλο όμως πήρε ξανά το προβάδισμα στο 64′ με τον Μπεράρντι να κάνει το 2-1 μετά από ασίστ του Λαουριέντε. Ο ίδιος παίκτης έκανε το 3-1 στο 72′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι σφραγίζοντας ουσιαστικά τη νίκη για την ομάδα του.