Bundesliga : Ανατροπή με Τιλ στο 87′ για τη Μπάγερν (vid)

Έπειτα από μία διετία και κάτι, η Μπάγερν Μονάχου κατόρθωσε να επικρατήσει της Γκλάντμπαχ, πετυχαίνοντας μυθική ανατροπή στο ματς της 3ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Περίπου 800 ημέρες (847 για την ακρίβεια) χρειάστηκε να περάσουν προκειμένου η Μπάγερν Μονάχου να πανηγυρίσει νίκη εναντίον της Γκλάντμπαχ, όμως η ομάδα του Τούχελ το έκανε πράξη με φοβερή ανατροπή.

Χάρη σε γκολ του Τιλ λίγο πριν τη λήξη, οι «Βαυαροί» πήραν το τρίποντο στο ματς της 3ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Το πρώτος μέρος πάντως κινήθηκε απόλυτα στους ρυθμούς της παράδοσης που έχει σφυρηλατηθεί τα τελευταία χρόνια. Με τη Γκλάντμπαχ δηλαδή να παίρνει κεφάλι στο σκορ και τη Μπάγερν να… τραβάει τα μαλλιά της. Στο 30΄τα Πουλάρια έκαναν τη ζημιά με τρομερή κεφαλιά του Ιτακούρα για να γράψουν το 1-0, με τον Ούλραϊχ μάλιστα δυο λεπτά αργότερα να σώζει με τρομερή επέμβαση τη Μπάγερν από ένα δεύτερο γκολ.

Οι Βαυαροί αντέδρασαν και στην επανάληψη, συγκεκριμένα στο 58ο λεπτό ο Σανέ πήρε την μπάλα από την εξαιρετική πάσα του Κίμιχ και μετά από ένα κοντρόλ την έστειλε στα δίχτυα για το 1-1.

Ενώ όλα έδειχνα πως οι δύο ομάδες θα έπαιρναν από έναν βαθμό, ο Τιλ χάρισε ένα σπουδαίο διπλό στους Βαυαρούς. Στο 87ο λεπτό ο Κίμιχ και πάλι ήταν αυτός που έκανε την τελική πάσα, πριν ο Γάλλος ολοκληρώσει την ανατροπή με κεφαλιά για το 2-1.