Serie A : Ο Φαμπιάν έδωσε τη νίκη στο τέλος στη Μπολόνια, αλώβητη στο Dacia Arena η Φροζινόνε (vid)

Το πρώτο της τρίποντο πήρε η Μπολόνια η οποία χτύπησε στα τελευταία λεπτά του αγώνα με την Κάλιαρι και επικράτησε 2-1 με ανατροπή στο Renato Dall’Ara.

Καλύτεροι ήταν στο πρώτο ημίχρονο η νεοφώτιστοι, οι οποίοι είχαν κάποιες καλές στιγμές με τον Λουβούμπο στο 22ο λεπτό να ανοίγει το σκορ για την ομάδα του. Ο παίκτης της Κάλιαρι μάλιστα το πανηγύρισε έξαλλα, πηγαίνοντας κιόλας στους φίλους της ομάδας του στην κερκίδα.

Η Μπολόνια μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος και πατούσε πιο σωστά, με τον Ζίρκζεϊ στο 60′ να κάνει το 1-1. Οι γηπεδούχοι ωστόσο το πάλεψαν στη συνέχεια, απειλούσαν και έφτιαχναν συνεχώς φάσεις. Στο 75′ κιόλας ο Ορσολίνι αστόχησε από την άσπρη βούλα, χάνοντας μια τεράστια ευκαιρία για να σκοράρουν. Μέχρι που ήρθε το γκολ στο 90′ χάρη στον Φαμπιάν. Κάπως έτσι η ομάδα του Τιάγκο Μότα πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, με την ομάδα του Ρανιέρι να μην έχει καταφέρει ακόμα να πάρει κάποιο τρίποντο.

Στο άλλο ματς, Ουντινέζε και Φροζινόνε έμειναν στο 0-0, με τους γηπεδούχους ωστόσο να έχουν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη, αφού στο 50′ είχαν ακυρωθέν γκολ με τον Ρομανιόλι.