Με γκολάρα Αμπαντά στο 90+6′ και ο ΟΦΗ το…ξανάκανε! (vid)

Με ένα εκπληκτικό σε εκτέλεση τέρμα του Αμπάντα στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο ΟΦΗ νίκησε τον ΠΑΟΚ και έκανε το 2×2 στο Ηράκλειο.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ηττήθηκε για τελευταία φορά στο Ηράκλειο στις 4 Φεβρουαρίου 2015 και από τότε είχαν διεξαχθεί έξι μεταξύ τους ματς στο Ηράκλειο, στα οποία η ομάδα της Θεσσαλονίκης μετρούσε τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες.

Την ίδια ώρα, ο ΟΦΗ έβαλε τέλος στο αήττητο σερί του ΠΑΟΚ σε Ελλάδα και Ευρώπη, παίρνοντας δεύτερη νίκη στις καθυστερήσεις, μετά από αυτή κόντρα στον Άρη στην πρεμιέρα, χάρη στο χρυσό γκολ του Λερόι Αμπάντα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα νευρικές και να χαραμίζουν τα πρώτα λεπτά σε φάουλ και λάθη στη μεσαία γραμμή. Ο ΟΦΗ ήθελε να επιβάλει τον ρυθμό του και να χαλάσει το παιχνίδι του ΠΑΟΚ πιέζοντας ψηλά και μόλις στο 10′ έχασε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία για το 1-0 όταν μετά από ωραία ομαδική ενέργεια ο Μεγιάδο βρήκε την μπάλα στα όρια της περιοχής έκανε διαγώνιο σουτ με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Ο ΠΑΟΚ απάντησε στις ευκαιρίες στο 12′ όταν ο Ζίβκοβιτς σέντραρε και ο Τόμας μπήκε ανάμεσα από τα στόπερ του ΟΦΗ παίρνοντας την κεφαλιά η οποία πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 14′ οι παίκτες του Βάλντας Νταμπράουσκας έχασαν μια ακόμα μεγάλη ευκαιρία όταν ο Μπάκιτς βρήκε την μπάλα στρωμένη, σούταρε με τον Κοτάρσκι να διώχνει με δυσκολία και στην συνέχεια με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την εμφάνιση τους ξανά στα καρέ του Χριστογεώργου στο 26′ από στατική φάση με τον Μούργκ να εκτελεί φάουλ και την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

Από εκεί και μετά δεν δημιουργήθηκε κάτι αξιόλογο με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια χωρίς σκορ, αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς στην επανάληψη.

Στο δεύτερο μέρος ο ΟΦΗ έδωσε την κατοχή της μπάλας στον ΠΑΟΚ,  οποίος είχε μια ανούσια υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο του «Γεντί Κουλέ», αφού  η εστία του Χριστογεώργου δεν απειλήθηκε .

Ο χρόνος περνούσε και η ομάδα του Βάλντας Νταμπράουσκας κρατούσε το μηδέν με ιδιαίτερη ευκολία, ενώ προσπαθούσε να σκοράρει στην κόντρα επίθεση, χωρίς όμως να πετύχει κάτι.

Ο Βάλντας Νταμπράουσκας συνέχισε σε αυτό τον ρυθμό το παιχνίδι και μετά τις αλλαγές και στο 90+4′ ο ΟΦΗ κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Αμπάντα να φεύγει στην κόντρα επίθεση και με εντυπωσιακό τελείωμα έκανε το 1-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα με τους «μελανόλευκους» να επιστρέφουν στα τρίποντα και να φτάνουν τους 6 βαθμούς.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας) : Χριστογεώργος, Βούρος, Πασαλίδης, Καρώ (81΄Λαμπρόπουλος), Λάρσον, Τοράρινσον, Μπάκιτς (73΄Αμπάντα), Γκαγιέγος (81΄Νέιρα), Μεγιάδο, Ριέρα (65΄ Ντίκο), Φελίπε (65΄Τοράλ)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου) : Κοτάρσκι, Κεντζιόρα (76΄Βιεϊρίνια), Εκόνγκ, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες (66΄ Σαμάτα), Οζντόεφ, Σβαμπ (66΄Μεϊτέ), Μουργκ (76΄Τζήμας), Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας, Τόμας (66΄ Μπάμπα Ράχμαν)