LaLiga : Τρίτη νίκη για τη Ράγιο, 2-0 την Αλαβές (vid)

Η Ράγιο Βαγιεκάνο επικράτησε εντός έδρας της Αλαβές με 2-0 και ανέβηκε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο ματς, με αποτέλεσμα να χάσουν δύο πολύ σημαντικές ευκαιρίες. Στο 8ο λεπτό ο Σέρτζιο Καμέγιο επιχείρησε το σουτ από μακρινή απόσταση, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του αντίπαλου τερματοφύλακα. Ένα λεπτά αργότερα ο Ίθι Παλαθόν βρέθηκε αμαρκάριστος στην άκρη της περιοχής, έκανε ένα σουτ, αλλά ο Αντόνιο Σιβέιρα τον σταμάτησε με μια εξαιρετική απόκρουση.

Στο 43ο λεπτό η Ράγιο Βαγιεκάνο κέρδισε πέναλτι, μετά από το χέρι του Αριντάνε Ερνάντεζ μέσα στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Παλαθόν, ο οποίος ευστόχησε από την άσπρη βούλα για το 1-0. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 1-0.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και στο 52ο λεπτό έχασαν σημαντική ευκαιρία για να διπλασιάσουν τα τέρματα τους. Ο Κίκε Πέρες ήταν πολύ κοντά στο να μετατρέψει μια θαυμάσια σέντρα μέσα στην περιοχή σε γκολ. Ο Ισπανός σταμάτησε υπέροχα την μπάλα και έπιασε ένα σουτ, όμως ο Σιβέιρα έκανε μια εξαιρετική απόκρουση για να κρατήσει το 1-0. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε στο 82ο λεπτό ο Χόρχε Ντε Φρούτος.