Premier League : Απίστευτη εμφάνιση της Μπάιτον στο “Old Trafford”, πέρασε και από το London Stadium η Σίτι (vids)

Ότι και να πεις, όσα και να γράψεις γι αυτή την Μπράιτον, είναι λίγα!

Η αρμάδα του Ντε Τσέρμπι έδειξε για μια ακόμα φορά πως μπορεί να κάνει… μεγάλα πράγματα στη φετινή Premier League. Λίγες ημέρες πριν την πρεμιέρα της με την ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League, δεν είχε κανένα πρόβλημα να πάει στο “Ολντ Τράφορντ” και να νικήσει με 3-1 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και απείλησαν νωρίς με τον ιδιαίτερα δραστήριο ο Ράσφορντ. Οι Γλάροι ωστόσο σύντομα ισορρόπησαν την κατάσταση και μπόρεσαν να ανοίξουν το σκορ στην πρώτη τους ευκαιρία, στο 20′. Αναπτύχθηκαν εξαιρετικά σε μια φάση που ξεκίνησε από τον γκολκίπερ Στιλ και κατέληξε στην καρδιά της περιοχής της Γιουνάιτεντ, από όπου ο Γουέλμπεκ εκτέλεσε τον Ονάνα μετά τη σέντρα του Αντινγκρά και την προσποίηση του Λαλάνα.

Οι Κόκκινοι Διάβολοι πάντως έβγαλαν αντίδραση και έψαξαν την ισοφάριση. Ο Ράσφορντ είχε δοκάρι στο 34′ και έξι λεπτά αργότερα με φοβερή ενέργεια από τα αριστερά σέρβιρε στον Χόιλουντ που έκανε το 1-1. Η μπάλα όμως είχε περάσει για εκατοστά άουτ στην προσπάθεια του Άγγλου και το παρθενικό τέρμα του Δανού ακυρώθηκε από το VAR.

Στο δεύτερο μέρος ο πολύ καλός ρυθμός του ματς διατηρήθηκε, ωστόσο η αδυναμία της Γιουνάιτεντ να τελειώσει τις ευκαιρίες της και η κακή της αμυντική λειτουργία έστρωσαν στο… πιάτο το παιχνίδι για την Μπράιτον, η οποία ανέβασε και τη δική της απόδοση.

Ο Γκρος με φοβερή προσποίηση και σουτ εντός περιοχής έκανε το 2-0 στο 53′ και ο Ζοάο Πέδρο στο 71′ με εντυπωσιακό μονοκόμματο πλασέ έδωσε αέρα τριών τερμάτων στους Γλάρους.

Ο Ανιμπάλ απάντησε άμεσα με σουτ εκτός περιοχής δύο λεπτά μετά, όμως στη συνέχεια η ομάδα του Ντε Τσέρμπι ήταν αυτή που έφτασε πιο κοντά στο γκολ, με τον Ονάνα να πραγματοποιεί καλές επεμβάσεις στις προσπάθειες του Μιτόμα και του Ανσού Φατί που έκανε το ντεμπούτο του.

Μπράιτον (Ντε Τσέρμπι): Στιλ, Φέλτμαν, Φαν Χέκε, Ντανκ, Λάμπτεϊ (77′ Μίλνερ), Γκρος, Νταχούντ (77′ Γκίλμουρ), Αντινγκρά (85′ Φέργκιουσον), Λαλάνα (64′ Πέδρο), Μιτόμα, Γουέλμπεκ (64′ Φάτι)

Η Σϊτι πέτυχε την 5η νίκη της σε ισάριθμους αγώνες επικρατώντας με 3-1 της Γουέστ Χαμ στο Λονδίνο.

Η Σίτι κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο έχοντας πολλές τελικές προσπάθειες και μεγάλη κατοχή μπάλας. Ο Χάαλαντ στο 15′, ο Φόντεν έξι λεπτά αργότερα και πάλι ο Νορβηγός στο 42′ είχαν ευκαιρίες για να σκοράρουν στο ματς στους φιλοξενούμενους.

Αντ’ αυτού ήταν οι Λονδρέζοι που βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα, όταν μετά από εξαιρετική αντεπίθεση και πάσα του Τσούφαλ, ο Γουόρντ-Πράους άνοιξε το σκορ στο 36ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Ντοκού με το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Σίτι ισοφάρισε στο 46′ και ο Σίλβα έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Μάντσεστερ στο 76ο λεπτό. Το τελικό 1-3 διαμόρφωσε ο Χάαλαντ με το 7ο γκολ του στη σεζόν στο 86′.

Η Άστον Βίλα αν και έμεινε πίσω στο σκορ με γκολ του Εντουάρ στο 48′, έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη με τέρματα των Ντουράν στο 88′ και πέναλτι του Ντάγκλας Λουίζ στο 90+4′, ενώ ο Μπέιλι στο 90+11′ έκανε το 3-1.

Η Σέφιλντ έφτασε κοντά στο να πάρει τη νίκη στην έδρα της Τότεναμ, αφού πήρε προβάδισμα στο 74′ με τον Χάμερ, όμως οι «Σπερς» μίλησαν στις καθυστερήσεις.

Στο 90+8′ ο Ριτσάρλισον έφερε το παιχνίδι στα ίσια, ενώ στο 90+11′ ο Κουλουσέφσκι έκανε την ολική ανατροπή για το 2-1 για την ομάδα του Ποστέκογλου.

Η Λούτον έκανε τα αδύνατα δυνατά για να πάρει τον βαθμό από τη γηπεδούχο Φούλαμ, όμως τελικά δεν τα κατάφερε αφού ο Κάρλος Βινίσιους με γκολ στο 65′, έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Μάρκο Σίλβα.