Φιλική ήττα του Παναθηναϊκού από την…ελληνική Φενέρ (+vid με στιγμιότυπα)

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε φιλική ήττα από τη Φενέρμπαξε με 79-66 στο πλαίσιο του Nick Galis International Tournament που διεξάγεται στη Ρόδο. Πρώτος σκόρερ για το τριφύλλι ήταν ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ με 19 πόντους.

Μετά το τζάμπολ του αγώνα, ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ και η Φενέρ προσπάθησε να κρατηθεί κοντά στους πράσινους, που έπειτα από τρία αγωνιστικά λεπτά ήταν στο 8-5. Η τουρκική ομάδα ισοφάρισε και πάλι (8-8 στο 5’), ενώ πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 8-11, προτού αυτό ανακτηθεί από τους πράσινους λίγο αργότερα. Το δεκάλεπτο έληξε με το 12-15 υπέρ της Φενέρ.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου, η εικόνα παρέμεινε η ίδια. Ωστόσο, όσο οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν αναζητούσαν τον δρόμο προς το καλάθι, oι Τούρκοι ανέβασαν τη διαφορά τους και με σερί 7-0 έφτασαν στο 12-22 στο 17΄. Η Φενέρ βρέθηκε στο +11 (16-27), όμως ο Παναθηναϊκός απάντησε έχοντας δικές του στιγμές για να μειώσει σε 23-27 1’43’’ πριν το ημίχρονο, το οποίο έληξε με σκορ 27-29.

Με την επιστροφή από την ανάπαυλα για το δεύτερο μισό, το τριφύλλι αρχικά ισοφάρισε και έπειτα πέρασε ξανά μπροστά με 33-31 στο 23ο λεπτό. Οι εναλλαγές στον πίνακα του σκορ συνεχίστηκαν, μέχρι και το 26’ με τον Παναθηναϊκό σε εκείνο το σημείο να έχει το προβάδισμα με 39-37. Η Φενέρ προσπέρασε και πέρασε στο +5 (41-46), διαφορά με την οποία έκλεισε και το τρίτο δεκάλεπτο. Η διψήφια απόσταση επέστρεψε για τη Φενέρ στο 31ο λεπτό με το 41-51, που μετατράπηκε σε 47-59 και 50-62, όσο οι πράσινοι επιχειρούσαν να βρουν σκορ.

Η τουρκική ομάδα διατήρησε και μεγάλωσε τη διαφορά της, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 66-74 στο 39ο λεπτό, ωστόσο το παιχνίδι έληξε υπέρ της Φενέρ με 66-79.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 27-29, 41-46, 66-79

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Π.Καλαϊτζάκης, Γκάι, Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι 4, Σλούκας 8, Παπαπέτρου, Γκραντ 6, Λεσόρ 17, Γκριγκόνις 12, Ερνανγκόμεθ 19, Μήτογλου, Μαντζούκας

Φενέρμπαξε (Ιτούδης): Μότλεϊ 8, Χαζερ, Γουίλμπεκιν 8, Σανλί 21, Παπαγιάννης 7, Μαχμούτογλου, Μπιμπέροβιτς, Πιερ 6, Ντόρσεϊ 3, Καλάθης 7, Μαντάρ 10, Σεστίνα 9