Αυτή τη φορά η νίκη έμεινε στο…τσεπάκι για τον Πανσερραϊκό!

Μπορεί στα προηγούμενα ματς να έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια του, αυτή τη φορά όμως, ο Πανσερραϊκός βρήκε τη λύση που χρειαζόταν και πήρε το πρώτο τρίποντο στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία είχε ένα εκρηκτικό τετράλεπτο στα μέσα του δευτέρου μέρους και με τα γκολ των Κόστα Άλεξιτς και Πασχάλη Στάικου, νίκησε τη Λαμία που είχε τις ευκαιρίες να αλλάξει τη μοίρα της στο ματς.

Οι Σερραίοι ωστόσο άξιζαν τη νίκη, είχαν καλύτερη εικόνα στο ματς και με τους 6 βαθμούς, βλέπουν με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι στο ματς, με τον Δεληγιαννίδη να έχει τεράστια ευκαιρία να σκοράρει στο 4ο λεπτό. Το τελείωμά του, όμως, ήταν πολύ κακό.

Ο ίδιος παίκτης προσπάθησε ξανά να βρει δίχτυα, αλλά στο 16ο λεπτό, ο Κοσέλεφ απομάκρυνε το σουτ του.

Η «απάντηση» της Λαμίας ήρθε στο 25′. Αρχικά ο Μαρτίνες κι έπειτα ο Καρλίτος, αποπειράθηκαν να κάνουν το 1-0, αλλά ο Χόβαν απέκρουσε εντυπωσιακά.

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος. Ο Πανσερραϊκός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησε ξανά πρώτος. Ο Κοσέλεφ, ωστόσο, ήταν σε ετοιμότητα για να πει «όχι» στον Άλεξιτς και την κεφαλιά που επιχείρησε.

Εν τέλει, το πρώτο γκολ ήρθε στο 66′. Ο γκολκίπερ της Λαμίας αντέδρασε σωστά στο σουτ του Μπέργκστρομ, αλλά δεν είχε απάντηση στο… ριμπάουντ του Άλεξιτς.

Τέσσερα λεπτά αργότερα (70′), ο Στάικος «κλείδωσε» τη νίκη για τον Πανσερραϊκό, με εξαιρετικό μακρινό σουτ. Το 2-0 ήταν γεγονός και έως το τελευταίο σφύριγμα της αναμέτρησης, το σκορ δεν άλλαξε.

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία) : Χόβαν, Πεταυράκης, Δεληγιαννίδης, Μπέργκστρομ, Αυλωνίτης, Ουεαντρόγκο, Στάικος, Πηλέας (86′ Ντάνκερλουϊ), Μούργος (64′ Χατζηστραβός), Τομάς (46′ Μασκανάκης), Άλεξιτς (90+4′ Μπαΐροβιτς)

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος) : Κοσέλεφ, Σιμόν, Πάβλοβετς, Τζανετόπουλος, Τσιλούλης (46′ Τότσιτς), Βασιλαντωνόπουλος, Νούνιεζ (79′ Τσιλιανίδης), Ρούμπεν Μαρτίνεθ (64′ Λονγκό), Στάνκο (64′ Σαντάνα), Καρλίτος (84′ Ακούνια), Σλίβκα