“Ξέσπασε” στον Αστέρα ο Παναθηναϊκός, σκόραρε δις ο Ιωαννίδης μέσα σε 7 λεπτά!

Μπορεί για περίπου μία ώρα αγώνα, όλα να ήταν ρευστά στην Τρίπολη, στο τέλος όμως ο Παναθηναϊκός πάτησε…γκάζι και έφτασε στο ευρύ 1-4 κόντρα στον Αστέρα.

Ο κόσμος του “τριφυλλιού” γέμισε το γήπεδο της Τρίπολης και η ομάδα τον αποζημίωσε, παίζοντας ποδόσφαιρο κυριαρχίας και ουσίας, παρά τις 9 αλλαγές. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των “πρασίνων” στην Τρίπολη μετά από 6.5 χρόνια.

Αντίδραση και χαρακτήρα μεγάλης ομάδας έβγαλε ο Παναθηναϊκός λίγες μόλις μέρες μετά την ήττα του από την ΑΕΚ στο ντέρμπι της Λεωφόρου, καθώς όχι μόνο επέστρεψε απόψε στα νικηφόρα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα, αλλά συνέτριψε με 4-1 του Αστέρα στην Τρίπολη, χάρη σε γκολ των Αράο, Βέρμπιτς και δύο του Ιωαννίδη, ενώ για τους γηπεδούχους σκόραρε ο Καλτσάς.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του τριφυλλιού στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» μετά τις 18 Φεβρουαρίου του 2017 και έσπασε το αήττητο επτά αγώνων των Αρκάδων στο γήπεδό τους. Κι όλα αυτά με εννέα αλλαγές στην αρχική του ενδεκάδα εξαιτίας των συνεχόμενων αγώνων σε Ελλάδα και Ευρώπη. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, η εντυπωσιακή παρουσία των φίλων του Παναθηναϊκού στην εξέδρα!

Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς όσον αφορά το θέαμα, με τις δυο ομάδες να σκοράρουν στις πρώτες τους υποσχόμενες ευκαιρίες στο ματς.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 5’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Μλαντένοβιτς και παρέμβαση του Αράο με το στήθος, η οποία άλλαξε την πορεία της μπάλας πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα (0-1).

Ο Αστέρας Τρίπολης, ωστόσο, απάντησε άμεσα. Δύο λεπτά αργότερα, στο 7’, ο Άλβαρεζ έβγαλε ωραία σέντρα από αριστερά, ο Καλτσάς νίκησε στον αέρα τον Μλαντένοβιτς και άφησε άγαλμα τον Λοντίγκιν ισοφαρίζοντας (1-1).

Μετά τα δύο πολύ γρήγορα γκολ στο ματς, το τριφύλλι επέβαλλε σταδιακά ολοένα και περισσότερο τον ρυθμό του μέσω της κατοχής της μπάλας, απείλησε με κεφαλιά του Αράο στο 24’ και βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 31’ με υπέροχο τελείωμα του Βέρμπιτς.

Ο Σλοβένος μεσοεπιθετικός πλάσαρε ιδανικά στον ουρανό των διχτυών του Παπαδόπουλου εκμεταλλευόμενος τη θαυμάσια παράλληλη σέντρα του Παλάσιος από την απέναντι, δεξιά πλευρά (1-2).

Ο Παναθηναϊκός πίεσε για να πετύχει και τρίτο γκολ πριν από την ανάπαυλα των ημιχρόνων και έφτασε πολύ κοντά στο να τα καταφέρει μετά το κερδισμένο πέναλτι του Κώτσιρα από την κάθετη του Τζούρισιτς και την ανατροπή του από τον Μπαρτόλο στο 45’.

Ο Σπόραρ ανέλαβε την εκτέλεση από την άσπρη βούλα αλλά ο Παπαδόπουλος έδιωξε την μπάλα. Ο επιθετικός του Παναθηναϊκού επιχείρησε ανάποδο ψαλίδι στην επαναφορά, όμως ο Παπαδόπουλος είπε και πάλι «όχι» πριν η μπάλα τραντάξει το οριζόντιο δοκάρι και απομακρυνθεί από την εστία του.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το τριφύλλι να έχει δίκαια το προβάδισμα στο σκορ, έχοντας υπέρ του τόσο τις τελικές (5 εναντίον 3) όσο και την κατοχή της μπάλας (67%-33%).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι πράσινοι δημιούργησαν τρεις υποσχόμενες ευκαιρίες έως το 60’ για να πετύχει τρίτο γκολ, αλλά ο Παπαδόπουλος είχε τις απαντήσεις στα σουτ των Σπόραρ (48’), Μλαντένοβιτς (56’) και Παλάσιος (60’).

Μετά το 60’ ο Ράσταβατς έκανε δύο αλλαγές, αύξησε τα ρίσκα και προσπάθησε να πιέσει πιο ψηλά τον Παναθηναϊκό και εννέα λεπτά αργότερα ο Καλτσάς σκόραρε, αλλά στο κοντρόλ που έκανε έστρωσε τη μπάλα με το χέρι.

Παρά ταύτα, το τριφύλλι βρήκε το γκολ που θα του έδιωχνε την ανασφάλεια στο 79, όταν ο Τζούρισιτς απέφυγε με υπέροχη ενέργεια τον Καρμόνα και ανατράπηκε απ’ αυτόν. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Ιωαννίδης που άφησε άγαλμα τον Παπαδόπουλο και διαμόρφωσε το 3-1 (80’).

Στο 87’, μάλιστα, ο Ιωαννίδης έβαλε το κερασάκι στην πράσινη τούρτα με ένα καταπληκτικό πλασέ  40 μέτρα έξω από την περιοχή και πλάγια δεξιά, βλέποντας τον Παπαδόπουλο πολλά μέτρα έξω από την εστία του (1-4).

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς) : Παπαδόπουλος, Άλβαρες, Καρμόνα, Καστάνιο, Χριστόπουλος, Γκρόζντανιτς (61′ Σουρλής), Μουνάφο (77′ Ντιαρά), Ρεγκίς, Καλτσάς (81′ Σίτο), Μπαρτόλο (77′ Ζούγλης), Μιριτέλο (61′ Μάντζης)

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς) : Λοντίγκιν, Μλαντένοβιτς, Κώτσιρας, Πάλμερ-Μπράουν (46′ Σένκενφελντ), Γέντβαϊ (84′ Πέρεθ), Αράο, Τσέριν, Βέρμπιτς (66′ Μαντσίνι), Παλάσιος (74′ Βιλένα), Τζούρισιτς, Σπόραρ (74′ Ιωαννίδης)