Bundesliga : Ξανά στην κορυφή η Λεβερκούζεν, σε κακό…φεγγάρι η Βόλφσμπουργκ (vids)

Για την έκτη αγωνιστική της Bundesliga η Βόλφσμπουργκ επικράτησε της αντιπάλου του ΠΑΟΚ στο Conference League, Άιντραχτ Φρανκφούρτης με 2-0 την ίδια ώρα που η Λεβερκούζεν πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο στην έδρα της Μάιντς (3-0).

Το σκορ άνοιξε ο Βιντ στο 31′ παίρνοντας το ριμπάουντ μέσα στην περιοχή της Άιντραχτ για το 1-0. Τη νίκη «κλείδωσε» και πάλι ο 24χρονος Δανός με δεύτερο προσωπικό του γκολ. Αρχικά αστόχησε σε πέναλτι αλλά πήρε την επαναφορά και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Με αυτογκόλ του Φαν Ντε Μπεργκ στο 18′ η ομάδα του Τσάβι Αλόνσο πήρε κεφάλι στο σκορ. Στο 59′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκριμάλντο οι φιλοξενούμενοι κάνανε δύο τα τέρματά τους, ενώ το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Χόφμαν στο 65′.

Σημαντική νίκη της Χάιντενχαϊμ απέναντι στην Ουνιόν Βερολίνου (το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης το πέτυχε ο Μπέστε στο 59′), ενώ η Στουτγκάρδη πήρε τους τρεις βαθμούς κόντρα στην Κολωνία (2-0) και «σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με αγώνα παραπάνω.

Ο Ουντάβ έκανε το 1-0 στο 68′ για τους φιλοξενούμενος με τον Γερμανό επιθετικό να ξαναχτυπά στο 88′ για να «σφραγίσει» ένα σπουδαίο διπλό που φέρνει την ομάδα του στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας με παιχνίδι παραπάνω.

Η Γκλάντμπαχ «θέρισε» στο πρώτο ημίχρονο σκοράροντας τρία γκολ μέσα σε 16 λεπτά. Ο Νόιχαους άνοιξε το σκορ στο 27′ με τον Πλεά δέκα λεπτά αργότερα να γράφει το 2-0. Στο 45+3′ ο Γάλλος έκανε το 3-0. Οι γηπεδούχοι το μόνο που μπορούσαν να κάνουν ήταν να μειώσουν σε 1-3 στο 68′ με τον Λοσίγια. Στο 90+’ ο ίδιος παίκτης σκόραρε αλλά μετά από παρέμβαση του VAR ακυρώθηκε το γκολ.