LaLiga : Η Ρεάλ…προσγείωσε τη Χιρόνα, ματσάρα στο Vallecas (vid)

Βάσει βαθμολογίας το παιχνίδι της Χιρόνα με τη Ρεάλ Μαδρίτης ήταν ντέρμπι κορυφής, αλλά η «Βασίλισσα» πήγε αγριεμένη στην Καταλονία. Έριξε τρία γκολ στην αντίπαλό της, παρότι στην αρχή κινδύνεψε, και με το άνετο 3-0 σκαρφάλωσε στην κορυφή της La Liga.

Η Χιρόνα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και απείλησε στο 3′ με κεφαλιά του Ερέρα που έφυγε άουτ ενώ δευτερόλεπτα αργότερα η κεφαλιά του Τσιγκάνκοφ σταμάτησε στο δοκάρι. Στην πρώτη της ευκαιρία στο ματς όμως η Ρεάλ άνοιξε το σκορ, όταν ο Μπέλιγχαμ βρήκε τον Χοσέλου με τρομερή μπαλιά κι εκείνος έκανε το 0-1 στο 17′.

Tέσσερα λεπτά αργότερα η Ρεάλ πέτυχε και δεύτερο γκολ με κεφαλιά του Τσουαμενί από κόρνερ του Κρόος και τα πράγματα έγιναν πιο απλά. Ο Μπέλιγχαμ είχε ευκαιρία για ακόμη ένα γκολ στο 28′ ενώ και η Χιρόνα έφτασε κοντά στο γκολ στο 50. με διπλή ευκαιρία των Λόπεθ και Γκαρσία. Τελικά, αυτή που βρήκε γκολ ήταν και πάλι η Ρεάλ που σκόραρε με σουτ του Μπέλιγχαμ στο 78′ για το 0-3.

Θρίλερ με τη Ράγιο Βαγιεκάνο να ισοφαρίζει τη Μαγιόρκα στο 102’ με εύστοχο πέναλτι του Φαλκάο.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ριβέρα στο 4’ αλλά στο 44’ ο Μουρίτσι ισοφάρισε σε 1-1. Στο 59’ ο Σάντσες διαμόρφωσε το 1-2 που δεν ήταν το τελικό αφού στις καθυστερήσεις έσπασαν καρδιές.

Σε χέρι Γκονζάλες δόθηκε πέναλτι. Αρχικά απέκρουσε το πέναλτι του Φαλκάο ο Ραΐκοβιτς αλλά δόθηκε επανάληψη. Ο Κολομβιανός πήρε ξανά την μπάλα κι αυτή τη φορά εκτέλεσε σωστά για το 2-2 που ήταν και το τελικό σκορ.