Premier League : Το αυτογκόλ του Ματίπ στο 90+6′ έδωσε τη νίκη στην Τότεναμ! (vid)

Σε ένα παιχνίδι που έσπασε… καρδιές τόσο στο φινάλε, όσο και στην εξέλιξή του, η Τότεναμ επικράτησε της Λίβερπουλ εντός έδρας με σκορ 2-1 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Premier League.

Κομβικό ρόλο στο παιχνίδι έπαιξαν οι δύο αποβολές που δέχθηκαν οι «κόκκινοι», μία στο πρώτο και μία στο δεύτερο, με τον Ζοέλ Ματίπ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για να δώσει τη νίκη στους «πετεινούς».

Το παιχνίδι ξεκίνησε όντας αρκετά αμφίρροπο, με τη φάση του ματς γίνεται στο 26′ όταν ο Κρις Τζόουνς δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα. Στο 34′ η Λίβερπουλ σκόραρε με τον Λουίζ Ντίας όμως το τέρμα ακυρώθηκε. Η Τότεναμ είχε υπομονή και μπόρεσε να ανοίξει το σκορ με τον Σον στο 36′. Όμως οι παίκτες του Κλοπ βρήκαν τον τρόπο να ισοφαρίσουν στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Χάκπο για το 1-1, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ήρθε και το δεύτερο… σοκ για τη Λίβερπουλ με τον Ζότα να δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με εννέα παίκτες στο 69′. Όπως ήταν λογικό η Τότεναμ πίεσε ασφυκτικά και εν τέλει βρήκε τρόπο να σκοράρει στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων του ματς με αυτογκόλ του Ματίπ για το τελικό 2-1.