Bundesliga : Η Μπάγερν σκόραρε δύο φορές σε 13 λεπτά και “έσωσε” τον βαθμό (vid)

Η Λειψία ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει τη νίκη κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου, με το σκορ μέχρι το 26′ να είναι 2-0. Όμως η ομάδα της Βαυαρίας βρήκε τον τρόπο να «κλέψει» την ισοπαλία και να σώσει το κακό της ξεκίνημα στο ματς της 6ης αγωνιστικής της Bundesliga.

To πρώτο μέρος ήταν εφιαλτικό για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι πριν καν περάσει μισάωρο στο παιχνίδι βρέθηκαν να χάνουν με 2-0. Την αρχή έκανε ο Οπεντά στο 20ο λεπτό, με τον Βέλγο να υποδέχεται μία σέντρα και να σκοράρει το πρώτο τέρμα της ομάδας του. Ακολούθησε ο Λουκεμπά, στο 26′, ο οποίος μετά από κόρνερ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Όμως η Μπάγερν… συνήλθε στο β’ ημίχρονο και έψαξε τον τρόπο να φέρει το ματς στα ίσα. Στο 54ο λεπτό ο Χένρικς βρήκε την μπάλα με το χέρι και έδωσε την ευκαιρία στον Κέιν (57′) να σκοράρει από τα 11 μέτρα και να κάνει το 2-1. Το 2-2 έγινε πράξη από τον Σανέ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την μπαλιά του Μουσιάλα στο 70′.