LaLiga : To…σωσε στο 90+6′ o Εν Νεσιρί για τη Σεβίλλη (vids)

Με γκολ στην τελευταία φάση του αγώνα η Σεβίλλη απέφυγε ήττα-σοκ από τη Ράγιο Βαγιεκάνο (2-2) στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν» αλλά παρέμεινε κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού. Οι Ανδαλουσιάνοι πάντως μπαίνουν με τριγμούς στη διακοπή αφού στο πρωτάθλημα έχουν κάκιστη πορεία.

Οι Μαδριλένοι βρήκαν δύο γκολ σε διάστημα πέντε λεπτών χτυπώντας στην κάκιστη αμυντική λειτουργία των Σεβιγιάνων. Ο Βαλεντίν στο 21′ μετά από φάση διαρκείας άνοιξε το σκορ ενώ στο 26′ ο Ντε Τομάς βρήκε τον Άλβαρο Γκαρθία κι εκείνος στον κενό χώρο εξέθεσε τον Χουάνλου κι έσκαψε τον Νίλαντ για το 0-2.

Η Σεβίλλη βελτίωσε την εικόνα της στο δεύτερο μέρος και μείωσε στο 50′ με το δυνατό σουτ του Μπαντέ ενώ πίεσε με τα ανεβάσματα και τις σέντρες του Χουάνλου από τα δεξιά.

Η Ράγιο ισορρόπησε αλλά στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Εν Νεσιρί με καρφωτή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-2, με τους Μαδριλένους πάντως να παραμένουν αήττητοι για πέμπτο σερί παιχνίδι.

Νωρίτερα, δύο υπέροχα γκολ από Ντάνι Ροντρίγκεθ και Ντιέγκο Λόπεθ έκριναν την αναμέτρηση στο μαγευτικό νησί της Ισπανίας. Η Μαγιόρκα άνοιξε το σκορ με γκολ από τα αποδυτήρια όταν από τη δεξιά πτέρυγα συνεργάστηκαν άψογα οι Γκονζάλες και Αντόνιο Σάντσεθ, η σέντρα του οποίου πέρασε από την κακή τοποθέτηση του Μοσκέρα, ο Μουρίτσι τσίμπησε την μπάλα και ο Ντάνι Ροντρίγκερ με ωραίο δυνατό σουτ έκανε το 1-0.

Η Βαλένθια με την πάροδο του χρόνου βελτιώθηκε, πήρε την μπάλα στα πόδια της και είχε κάποιες τελικές ενώ κέρδισε και αρκετές στατικές φάσεις, μία εκ των οποίων κατέληξε στο δοκάρι από φάουλ του Πεπέλου. Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε με εντυπωσιακό τρόπο, όταν ο Πεπέλου βρήκε στο ανέβασμα του από δεξιά του Κορέια, ο οποίος έκανε σέντρα σε πρώτο χρόνο πριν η μπάλα σκάσει στο χορτάρι και ο Ντιέγκο Λόπεθ με μια πολύ δύσκολη γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μαγιόρκα μπήκε πιο δυνατά και είχε τρεις καλές φάσεις μέχρι το 60′ με το δοκάρι του Γκονσάλες κορυφαία εξ αυτών. Με την πάροδο του χρόνου η Βαλένθια ισορρόπησε αλλά δεν μπόρεσε να φανεί απειλητική και το τελικό 1-1 κρίνεται δίκαιο καθώς οι δύο ομάδες έκριναν καλύτερο το να μη χάσουν την αναμέτρηση οπότε και δεν ρίσκαραν πολλά.