“Διπλό” στον Βόλο για τον Λεβαδειακό, “φωνές” για το γκολ από τη Νίκη

Με ένα γκολ του Λιάγκα στο 90’, ο Λεβαδειακός πέρασε από τη δύσκολη έδρα της Νίκης Βόλου και έκανε το 2×2 στο πρωτάθλημα.

Το γκολ προήλθε μετά από κόρνερ για το οποίο η Νίκη Βόλου υποστήριξε πως δεν έπρεπε ποτέ να εκτελεστεί, αφού -όπως υποστηρίζουν οι γηπεδούχοι- προηγήθηκε επιθετικό φάουλ στον Ανδρέου, το οποίο δεν υπέδειξε ο διαιτητής Διαμαντόπουλος.

Οι διαμαρτυρίες για την απόφαση του ρέφερι από την Αρκαδία ήταν έντονες τόσο από τον κόσμο όσο και από τον πάγκο, ενώ συνεχίστηκαν και μετά τη λήξη. Πάντως, οι φίλαθλοι της Νίκης αποθέωσαν τους παίκτες, επιβραβεύοντας τη μεγάλη τους προσπάθεια, παρά τις σημαντικές απουσίες.

Στο πρώτο μέρος στο Πανθεσσαλικό, Νίκη και Λεβαδειακός δεν πρόσφεραν ιδιαίτερο θέαμα. Ο Λεβαδειακός πατούσε καλύτερα στο πρώτο 20λεπτο, ενώ στη συνέχεια η Νίκη ήταν πιο ανταγωνιστική, χωρίς να τρομάξει τον αντίπαλό της.

Στο δεύτερο ημίχρονο, την πιο κλασική ευκαιρία την είχε ο Λεβαδειακός στο δοκάρι του Συμελίδη στο 69’, ενώ πολύ κοντά στο γκολ έφτασε και η Νίκη στο 80’ με τον Κάσσο, μέχρι να φτάσουμε στο 90’, όταν σημειώθηκε το νικητήριο γκολ του Λεβαδειακού.

Να σημειωθεί ότι η Νίκη τελείωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Πέττα στις καθυστερήσεις, ενώ στη φάση του γκολ του Λεβαδειακού πήρε κόκκινη ο γενικός αρχηγός της Νίκης, Αποστόλης Κουφογεώργος.

Το φιλμ του αγώνα στο Magnesianews

Νίκη Βόλου (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Τοπαλίδης (84’ Να’ά), Αναστασίου, Στίκας, Ανδρέου, Κυριακίδης, Γαβριηλίδης, Παναγιωτίδης (84’ Πέττας), Πολίτης (67’ Λίταινας), Κρητικός (57’ Ριμπέιρο), Κάσσος

Λεβαδειακός (Νίκος Νιόπλιας): Γκροφ, Τσάπρας, Σωτηράκος, Λιάγας, Πίρινεν, Μεχία (39’ Χάμοντ), Μπελμόντ, Γιαννιώτας, Λούα Λούα (46’ Κουάδρα / 62′ λ.τ. Συμελίδης), Πολέτο (78’ Νικολιάς), Ρομό (46’ Τσιριγώτης)