Ήρθε για να…μείνει ο Γιούχτας, 2-1 την Παναχαϊκή!

Ο Γιούχτας, με δύο γκολ στο πρώτο εικοσάλεπτο, επικράτησε της Παναχαϊκής με 2-1 και πήρε τη δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα της Super League 2,

Η ομάδα του Νίκου Σουργιά εμφανίστηκε αποφασισμένη στο “Βουζουνεράκειο” και επιβραβεύτηκε γι αυτό, βάζοντας από νωρίς τις βάσεις για τη σπουδαία νίκη.

Από την άλλη πλευρά, οι Πατρινοί αιφνιδιάστηκαν, αναγκάστηκαν να αλλάξουν τα πλάνα τους από νωρίς και παρά το γεγονός πως μείωσαν στο 29′ δεν κατόρθωσαν να πάρουν έστω τον βαθμό της ισοπαλίας.

Γκολ με το… καλημέρα για τον Γιούχτα, με τον Αλεξόπουλο να κάνει τη σέντρα, τον Ροβίθη να παίρνει την κεφαλιά, ασταθή επέμβαση Κολοβούρη και στην επαναφορά ο Ροβίθης με δυνατό σουτ πέτυχε το 1-0.

Η Παναχαϊκή στο 8’ απείλησε, με τον Αποστολόπουλο να δοκιμάζει ένα ψαλιδάκι, άουτ η μπάλα. Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Μάρτσι δοκίμασε μια απευθείας εκτέλεση φάουλ, στην αγκαλιά του τερματοφύλακα.

Ο Γιούχτας στο 21’ πέτυχε και δεύτερο τέρμα με σουτ του Αλεξόπουλο, ο οποίος δεν το πανηγύρισε, σεβόμενος την παρουσία του στην ομάδα της Πάτρας!

Στη συνέχεια, η Παναχαϊκή κέρδισε μέτρα και με κεφαλιά του Χριστόπουλου μείωσε σε 2-1, με τον Αποστολόπουλο να πιστώνεται την ασίστ.

Καλή ευκαιρία για τον Γιούχτα στο 36’ με τον Μπουτσάκη με πλασέ στην κίνηση, να απειλεί, με τον Κολοβούρη να αποκρούει.

Στο 40΄ένα γυριστό του ιδιαίτερα δραστήριου Αποστολόπουλου, μπλόκαρε ο Πρινιωτάκης, ενώ στο 44’ έχασε μοναδική ευκαιρία, όταν βρέθηκε απέναντι από τον Πρινιωτάκη, το σουτ όμως βγήκε άουτ, με αυτήν να είναι η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, σε ένα πρώτο μέρος με τρία γκολ και αρκετές ευκαιρίες.

Πρώτη φάση του δεύτερου ημιχρόνου για τον Γιούχτα, με τον Πολυχρόνη να κάνει τη σέντρα, τον Κόλα να παίρνει την κεφαλιά, μπλόκαρε ο Κολοβούρης. Στο 58’ τρομερή εκτέλεση φάουλ του Αποστολόπουλο, δύσκολα σε κόρνερ ο Πρινιωτάκης.

Στο 70’ ο Αλεξόπουλος έκανε το σουτ, εκτός η μπάλα, ενώ ένα φάουλ του Βρεττού, πέρασε εκτός εστίας. Στη συνέχεια η Παναχαϊκή κέρδισε μέτρα, ωστόσο δεν δημιούργησε τη μεγάλη φάση, με τους Αρχανιώτες να κρατάνε το προβάδισμα τους και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα!

Γιούχτας (Νίκος Σουργιάς) : Πρινιωτάκης, Γελαδάρης, Λιποράσε, Φαζός, Κόλα, Μάρτσι (72′ Κίσσας), Μπουτσάκης (57′ Βρεττός), Πολυχρόνης (85′ Δασκαλάκης), Ροβίθης (72′ Κωστανάσιος), Μπρους, Αλεξόπουλος (85′ Νοικοκυράκης)

Παναχαϊκή (Στέφανο Φραντσιόζα) : Κολοβούρης, Μούλντερ, Λιοφάγος, Γκανσιέρ, Μπάρετ, Νάστος, Μασούρας (69′ Ντε Ολιβέιρα), Ζέκοφ (60′ Τραορέ), Αποστολόπουλος, Χριστόπουλος (78′ Πατρινός), Λοτίν (78′ Κυρσανίδης)