“Απόδραση” από τη Λευκάδα στο 90+6′ για την Ηλιούπολη, με “χρυσή” αλλαγή τον Μπαρμπάρο!

Σπουδαία νίκη με ανατροπή της Ηλιούπολης στη Λευκάδα!

Η ομάδα του Νίκου Παντέλη βρέθηκε πίσω στο σκορ από νωρίς, όμως δεν πτοήθηκε, ισοφάρισε γρήγορα και στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, πήρε το πολύτιμο τρίποντο χάρη στο γκολ του Μπαρμπάρο, που είχε περάσει λίγο πριν ως αλλαγή στη θέση του άλλου σκόραρ των φιλοξενούμενων, Φρίμπονγκ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με…ορμή στο γήπεδο, με στόχο να αιφνιδιάσουν τους αντιπάλους και το κατάφεραν, καθώς μόλις στο 9ο λεπτό, ο Ντοναλντόνι σκόραρε και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Η ομάδα της Αθήνας όμως αντέδρασε και λίγο μετά τη συμπλήρωση 20 λεπτών κατάφερε να ισοφαρίσει και συγκεκριμένα με τον Φρίμπονγκ, ο οποίος νίκησε τον Παρδαλό για το 1-1.

Το ισόπαλο σκορ έμεινε μέχρι και την ανάπαυλα, με τον Νίκο Παντέλη να προχωρά σε μια αλλαγή ενόψει του δεύτερου 45λεπτου, περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τον Άντο στη θέση του Παντελίδη.

Το ματς είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι, η Ηλιούπολη έφτασε κοντά στο γκολ στο 70′ αλλά η μπάλα δεν πέρασε τη γραμμή τέρματος (παρά τη διχογνωμία διαιτητή-βοηθού), για να φτάσουμε στην καθοριστική φάση του 90+6′ όταν ο Μπαρμπάρο επιβεβαίωσε τον όρο “χρυσή” αλλαγή, δίνοντας τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του.

Τηλυκράτης (Ανδρέας Παντζιαράς) : Παρδαλός, Ανδρέου, Τακίδης, Κωστόπουλος, Ρίζος (74′ Ρίβας), Τόσκα (84′ Περιστέρης), Ζδράβος, Τεγούσης, Μπελεβώνης (63′ Νιφορόπουλος), Κόκκορης (84′ Σκιαδάς), Ντοναλντόνι

ΠΑΕ Ηλιούπολη (Νίκος Παντέλης) : Περιστερίδης, Ράμος (90+2′ Ασίγκμπα), Κρέτσι (64′ Βασιλούδης), Μπαρμπόσα, Ντέτλερ, Γκοτσούλιας, Μάντιτς (64′ Μπαστακός), Τσαφταρίδης, Φουρλάνος, Παντελίδης (46′ Άντο), Φρίμπονγκ (87′ Μπαρμπάρο)