Δεύτερη νίκη για τον Προμηθέα με εκπληκτικό 1ο δεκάλεπτο (vids)

Ο Προμηθέας ζευγάρωσε τις νίκες του στη φετινή Basket League επικρατώντας με 87-75 της Καρδίτσας στην Πάτρα, έχοντας χτίσει διαφορά 27 πόντων από την πρώτη περίοδο!

Η ομάδα της Πάτρας ήταν καταιγιστική στην πρώτη περίοδο της αναμέτρηση καθώς προηγήθηκε με 37-10 βάζοντας έτσι τις βάσεις για την επικράτησή του. Η διαφορά ήταν τέτοια που παρά τις προσπάθειες και το πολύ καλό πρόσωπο των Θεσσαλών στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν πολύ δύσκολο να κάνουν την ολική ανατροπή.

Οι γηπεδούχοι πήραν σκορ σχεδόν από όλους τους παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν με τον Κάουαν να τελειώνει το παιχνίδι με 15 πόντους, τους ΧρυσικόπουλοΕτσενίκε με 13 και τον Κόνιαρη με 11. Για την Καρδίτσα, που κρατά την αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο ο Δίπλαρος είχε 18 πόντους και ακολούθησαν ο Μπιουκάναν με 16 και ο Σάιμπερτ με 10.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι στην πρώτη περίοδο. Ο Προμηθέας σε αυτό το διάστημα είχε 8/17 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 6/9 βολές, 15 (23-8) παραπάνω ριμπάουντ και 11 ασίστ έναντι καμίας της Καρδίτσα, που από την πλευρά της σούταρε 0/5 τρίποντα και 3/13 δίποντα. Η διαφορά άνοιξε πολύ γρήγορα με το φινάλε του δεκαλέπτου να βρίσκει τους γηπεδούχους να είναι μπροστά στο σκορ με 37-10.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν πολύ ανηφορικό δρόμο να διανύσουν για να επιστρέψουν στο παιχνίδι, ωστόσο δεν εγκατέλειψαν την προσπάθειά τους. Φέρνοντας τον ρυθμό στα μέτρα τους η ομάδα της Καρδίτσας άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά μειώνοντας στο ημίχρονο σε 48-26 έχοντας κρατήσει τον Προμηθέα μόλις στους 11 πόντους.

Με τον Σάιμπερ βασική επιθετική αιχμή και τους Καμπερίδη και Δίπλαρο να δίνουν επιθετικές λύσεις, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κατεβάζουν τη διαφορά, με τον Προμηθέα ωστόσο να βρίσκεται πάντα σε απόσταση ασφαλείας. Πέντε διαδοχικοί πόντοι από τον Μπιουκάναν έφεραν την Καρδίτσα να πλησιάζει στους 14 πόντους (64-50) λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Προμηθέας με το τρίποντο του Ρέινολντς ξέφυγε και πάλι με 73-54 με τον Δίπλαρο ωστόσο να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση και να μειώνει για την ομάδα του σε 78-65 στα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου. Τρία νέα τρίποντα, από τους Δίπλαρο και Καμπερίδη έφεραν τους Θεσσαλούς στο -10 (85-75) αλλά με ένα λεπτό να απομένει δεν υπήρχε χρόνος για να συνεχιστεί η ανατροπή. Ο Προμηθέας έφτασε στη νίκη με 87-75 και έκανε το 2/2 στο πρωτάθλημα λίγες ημέρες πριν από την έναρξη των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων.