Ο Ολυμπιακός ήταν «καυτός» στο τέλος του ντέρμπι με αντίπαλο την ΑΕΚ | HIGHLIGHTS

Με το σκορ ισόπαλο (69-69 με καλάθι του Μπεν ΜακΛέμορ 2’ και 50’’ πριν τη λήξη της αναμέτρησης), ο Ολυμπιακός πέτυχε τρία σερί τρίποντα με τους Γιαννούλη Λαρεντζάκη, Τόμας Γουόκαπ και Αζάϊα Κάνααν, τα οποία έκαναν το σκορ 78-69 45’’ πριν τη λήξη και «σφράγισαν» τη νίκη του επί της ΑΕΚ με τελικό σκορ 79-71.

Το ματς στο ΣΕΦ «κεκλεισμένων των θυρών» λόγω τιμωρίας των «ερυθρόλευκων» από τη σειρά των τελικών της Basket League της περασμένης σεζόν με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό, ήταν πολύ ανταγωνιστικό και κρίθηκε στο τέλος από τα τρία σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Ολυμπιακού παρότι συνολικά δεν ήταν το καλύτερο παιχνίδι της ομάδας του Πειραιά από το τρίποντο.

Ο Ολυμπιακός είχε συνολικά 8/22 τρίποντα έναντι 7/23 της Ένωσης, όμως, στα τελευταία δυόμιση λεπτά της αναμέτρησης, η ΑΕΚ ήταν άστοχη έξω από τα 6,75 μέτρα δύο φορές με τον ΜακΛέμορ και μια με τον Μιντάουγκας Κουζμίνσκας.

Ο Λιθουανός φόργουορντ, που είχε ένα σύντομο πέρασμα από τους «ερυθρόλευκους» στην αρχή της σεζόν 2019-20, ήταν ο πρώτος σκόρερ της Ένωσης με 23 πόντους με 3/7 δίποντα και 4/5 τρίποντα.

Η ΑΕΚ είχε 4 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ από τους νικητές αλλά είχε μόλις 15/40 δίποντα. Η Ένωση παραμένει χωρίς νίκη στην Basket League της φετινής αγωνιστικής χρονιάς, σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό που έκανε το «δύο στα δύο».

Οι «ερυθρόλευκοι» με τρία σερί καλάθια των Μιχάλη Λούντζη, Λαρεντζάκη και Κώστα Παπανικολάου ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (65-54) στα πρώτα ενάμιση λεπτά της τελευταίας περιόδου της αναμέτρησης, αλλά η ΑΕΚ με δύο τρίποντα των Δημήτρη Φλιώνη, Όμηρου Νετζήπογλου… έτρεξε σερί 11-0 και ισοφάρισε σε 65-65 με 5’ και 27’’ να απομένουν για τη λήξη της συνάντησης.

Ο Άλεκ Πίτερς ήταν πρώτος σκόρερ (16 πόντοι) και δεύτερος ριμπάουντερ (8) του Ολυμπιακού και τον ακολούθησε σε σκορ ο Λαρεντζάκης με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 36-33, 59-54, 79-71.