Βαθμό με 9 παίκτες η Αναγέννηση Καρδίτσας

Με τον βαθμό της ισοπαλίας έφυγε από την έδρα του Μακεδονικού η Αναγέννηση Καρδίτσας το απόγευμα της Κυριακής (15/10) στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο της Super League 2.

Η ομάδα της Θεσσαλίας είχε καλή παρουσία ωστόσο οι δύο κόκκινες που δέχθηκε λίγο πριν τα μισά του δευτέρου μέρους την οδήγησαν σε παιχνίδι αμυντικό για να διαφυλάξει το μηδέν στην άμυνα, όπως και τελικά έγινε (0-0).

Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στον αγώνα με τις δύο ομάδες να ανεβάζουν επιθετικούς ρυθμούς μετά το δεκάλεπτο δημιουργώντας κάποιες ευκαιρίες κυρίως με μακρινά σουτ. Η Αναγέννηση έκανε τρεις μαζεμένες ευκαιρίες και θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ με τη σκυτάλη των τελικών προσπαθειών να περνά στη γηπεδούχο ομάδα χωρίς όμως να επιτευχθεί κάποιο τέρμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μακεδονικός είχε μεγαλύτερη ώρα την μπάλα στην κατοχή του ενώ και από τις δύο πλευρές είχαμε λιγότερες τελικές προσπάθειες. Αυτό που χαρακτήρισε ωστόσο το β’ μέρος ήταν οι τρεις κόκκινες κάρτες με την Αναγέννηση μάλιστα να δέχεται τις πρώτες δύο μέσα σε τρία λεπτά και να βρίσκεται σε εξαιρετικά δυσχερή θέση για πάνω από 15′ ώσπου να μειωθεί αυτό το μειονέκτημα με την κόκκινη που δέχθηκε η γηπεδούχος ομάδα. Γενικά οι κιτρινόμαυροι άντεξαν την πίεση παρά το μειονέκτημα που είχαν και έφθασαν στην κατάκτηση του βαθμού που έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας αποτελεί ένα ιδιαίτερα θετικό αποτέλεσμα.

H Αναγέννηση με την ολοκλήρωση της αγωνιστικής βρίσκεται πλέον στη 2η θέση με 8 βαθμούς αήττητη ενώ στην πρώτη πέρασε ο Λεβαδειακός που έχει τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Σε νέα βαθμολογική απώλεια υποχρεώθηκε η ΑΕΛ στην έδρα του Αιολικού ενώ η Κοζάνη πέρασε από το Δημοτικό Στάδιο Καρδίτσας όπου αγωνίστηκε η Νίκη Βόλου με 0-1.

Το φιλμ του αγώνα:

11′ Σουτ του Κοκκίνη έξω από την περιοχή με τη μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

12′ Σουτ του Ξύδα πλάγια και έξω από τη μεγάλη περιοχή με τον τερματοφύλακα να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ

13′ Ο Κοκκίνης έφυγε στην αντεπίθεση και αφού ελίχθηκε μέσα στην περιοχή σούταρε μαρκαρισμένος στην κλειστή γωνία όπου εξουδετέρωσε ο Γουναρίδης

18′ Σουτ του Ζαφειράκη από το ύψος της μεγάλης περιοχής κατέληξε χωρίς δύναμη στην αγκαλιά του Τσέλιου

18′ Ο Μπιανκόνι βγήκε από πλάγια και μέσα στην περιοχή σε θέση τετ α τετ με τον Τσέλιο να βγαίνει έγκαιρα απομακρύνοντας την μπάλα

32′ Σουτ του Ζαφειράκη μέσα από την περιοχή η μπάλα πέρασε λίγο εκτός εστίας του Τσέλιου

40′ Σουτ του Ραμίρεζ έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Αναγέννησης

45′ Εκτέλεση φάουλ του Προβυδάκη με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Τσέλιου

62′ Απευθείας κόκκινη για μαρκάρισμα του Κοκκίνη με 10 παίκτες συνεχίζει η Αναγέννηση

64′ Δεύτερη κίτρινη και αποβολή για τον Τομάσεβιτς που λίγα λεπτά νωρίτερα είχε περάσει αλλαγή με 9 παίκτες συνεχίζει η Αναγέννηση

75′ Σουτ του Ζαφειράκη μέσα από την περιοχή με τον Τσέλιο να μπλοκάρει στη γωνία

76′ Φάση διαρκείας μπροστά στην εστία της Αναγέννησης που ωστόσο περνά χωρίς κάτι σημαντικό για τον Μακεδονικό

81′ Δεύτερη κίτρινη στον Λυμπεράκη για προσπάθεια για κερδίσει πέναλτι αφήνει με 10 παίκτες τον Μακεδονικό

Μακεδονικός (Στέλιος Μαλεζάς) : Γουναρίδης, Προβυδάκης, Σαραγιώτης, Τσαμούρης, Λυμπεράκης, Παναγιωτούδης, Μελετίδης, Ραμίρεζ (69′ Σιμόνι), Τσουκάνης, Ζαφειράκης (75′ Μπουλάτοβιτς), Μπιανκόνι

Αναγέννηση Καρδίτσας (Γιώργος Τυριακίδης) : Τσέλιος, Γκόλιας, Σταμόπουλος, Κοζορώνης, Σκόνδρας, Ξύδας (60′ Κέρθι), Ανδρικόπουλος (46′ Τομάσεβιτς), Σαλαμούρας (72′ Μακρυδάκης), Βερνάρδος (89′ Μπούζας), Ντουμάνης, Κοκκίνης