Δεύτερη ήττα στην Ευρωλίγκα για τον Ολυμπιακό (vids)

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στο Μιλάνο από την Ολίμπια με 65-53, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και πλέον στρέφει όλη του την προσοχή στο ματς της Πέμπτης (19/10, 21.15) με την Παρτιζάν στο ΣΕΦ.

Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στο πρώτο δεκάλεπτο, το κλείσιμο του οποίου βρήκε τους γηπεδούχους στο +2 (19-17). Με ένα σερί 5-0 οι Ιταλοί πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα της τάξεως των 7π. (24-17 στο 12’), όμως, ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα. Πίεσε στην άμυνα και με δύο σερί τρίποντα των Αϊζάια Κάνααν και Τόμας Γουόκαπ μείωσαν στον πόντο (26-25) στο 17’.

Στο σημείο αυτό, ο Κάνααν (ο οποίος είχε δεχθεί και στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τεχνική ποινή), χρεώθηκε με φάουλ και δεύτερη τεχνική ποινή, με αποτέλεσμα να αποβληθεί.

Παρά το σοκ –δεδομένου ότι ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν είχε στη διάθεσή του τον Νάιτζελ Γουϊλιαμς Γκος και η περιφερειακή γραμμή ήταν ήδη αποδυναμωμένη- οι «ερυθρόλευκοι» έπεσαν ακόμη πιο δυνατά στη μάχη και με πρωταγωνιστές τους Νίκολα Μιλουτίνοφ και Άλεκ Πίτερς έκλεισαν το πρώτο εικοσάλεπτο με θετικό πρόσημο (31-32).

Η εικόνα δεν άλλαξε ουσιαστικά στην επανάληψη. Η Μιλάνο προσπάθησε να περάσει την μπάλα στον Μίροτιτς και κατάφερε να πάρει μια διαφορά 4π. (38-34), όμως, ως εκεί… Με «σκυλίσια» άμυνα και παρά την επιθετική δυστοκία και τα πολλά χαμένα -θεωρητικά- εύκολα καλάθια, ο Ολυμπιακός αρχικά κρατήθηκε «ζωντανός» (44-41 στο 30’) και στο 31’ προσπέρασε με κάρφωμα του Μουστάφα Φάλ (44-45).

Στη συνέχεια, ωστόσο, υπέστη επιθετικό μπλακ άουτ. Έμεινε χωρίς σκορ για περίπου 6 λεπτά, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Μιλάνο και με ένα σερί 9-0 βρέθηκε στο +8 (53-45) στο 37’ και ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς. Οι Ιταλοί, μάλιστα, αύξησαν κι άλλο τις αποστάσεις «χτυπώντας» από τα 6.75μ. (60-47), την ίδια ώρα που η ομάδα μας αδυνατούσε να βρει λύσεις στην επίθεση.

Αξίζει δε να σημειωθεί πως στο 35’ η ομάδα μας είδε και τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να βγαίνει εκτός μάχης με 5 φάουλ.

• Εκτός από τον Νάιτζελ Γουϊλιαμς Γκος από την αναμέτρηση απουσίασε και τον Σακίλ ΜακΚίσικ.

Δεκάλεπτα: 19-17, 31-32, 44-41, 65-53.