Δύσκολα η Athens Kallithea, 1-0 τον Γιούχτα

Η Athens Kallithea επικράτησε με 1-0 του Γιούχτα και διεύρυνε το αήττητο σερί εντός έδρας στο πρωτάθλημα στα 24 ματς. Την ίδια ώρα, ο Γιούχτας αν και το πάλεψε, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες, γνώρισε την ήττα στο «Ελ Πάσο» με 1-0 και παρέμεινε στους έξι βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Τίποτα το αξιοσημείωτο στα πρώτα λεπτά, χωρίς φάσεις, με την πρώτη ευκαιρία να καταγράφεται στο 26′, με τον Ντιμίτριους να μοιράζει στον Κυνηγόπουλο και αυτός με τη σειρά του πάσαρε στον Βασιλόγιαννη, με το σουτ του τελευταίου να μπλοκάρει ο Πρινιωτάκης. Στο 33′ ο Μανθάτης από πλαγιά θέση σούταρε, με τον Πρινιωτάκη να αποκρούει.

Στο 38′ ο Νοικοκυράκης με καλές προϋποθέσεις από πλαγιά θέση προσπάθησε να σημαδέψει τον Ροβίθη ο οποίος παραμόνευε στην περιοχή, με την μπάλα ωστόσο να φεύγει εκτός αγωνιστικού χώρου απ’ τα αριστερά. Τελευταία φάση του ημιχρόνου στο 43′, όταν ο Ροβίθης προσπάθησε να βρει τον Αλεξόπουλο με τους αντιπάλους αμυντικούς να απομακρύνουν.

Στην επανάληψη, ο Γιούχτας μπήκε δυνατά και έχασε τεράστια ευκαιρία στο 50′. Ο Αλεξόπουλος σημαδεύει τον Ροβίθη στην περιοχή με τον τελευταίο, να κάνει τσαφ και να μην καταφέρνει να σουτάρει από πλεονεκτική θέση! Ένα λεπτό αργότερα η Καλλιθέα άνοιξε το σκορ, με τον Λουκίνα μετά από σέντρα του Μανθάτη να σκοράρει.

Στο 55′ ακόμη μια καλή στιγμή για τον Γιούχτα! Ο Ροβίθης με σέντρα βρήκε τον Νοικοκυράκη όπου με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα λόγο πάνω απ’ τα δοκάρια. Στο 62′ δοκάρι για την Καλλιθέα με τον Ματίγια μετά από εκτέλεση φάουλ. Στο 75′ ο Πολυχρόνης πήρε την μπάλα και βγήκε στην αντεπίθεση με τη σέντρα σουτ του, να περνάει εκτός, ενώ στο 84′ ο ίδιος έκανε τη σέντρα, με τον Κωστανάσιο να κάνει το σουτ και την μπάλα να περνάει άουτ.

Ο Γιούχτας έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο δεν τα κατάφερε, γνωρίζοντας τη δεύτερη του ήττα στο πρωτάθλημα με 1-0, άξιζε κάτι περισσότερο από το παιχνίδι.

Athens Kallithea (Αλέκος Βοσνιάδης) : Πάντος, Μανθάτης, Καινούργιος (46′ Ουές), Μαρότα, Μεχίας, Βασιλόγιαννης (77′ Μουστακόπουλος), Ματίγια, Κυνηγόπουλος (46′ Περέιρα), Σίλβα (68′ Τσιντώνης), Μασιέλ (85′ Μπουλούλης), Λουκίνας.

Γιούχτας (Νίκος Σουργιάς): Πρινιωτάκης, Γελαδάρης, Λιποράσε, Φαζός, Κίσσας (86′ Μάρτσι), Μπρους (66′ Μπουτσάκης), Ροβίθης (66′ Πολυχρόνης), Τζανής (86′ Κόλα), Βρεττός (77′ Κωστανάσιος), Νοικοκυράκης, Αλεξόπουλος.