“Έσπασε το ρόδι” ο Παναιτωλικός, 2-0 τον Βόλο (vids)

Την πρώτη του νίκη για φέτος πήρε ο Παναιτωλικός, ο οποίος ήταν σαφώς ανώτερος και επικράτησε 2-0 του Βόλου, που βρέθηκε στον πάτο της βαθμολογίας.

Το σκορ άνοιξε στο 45’+2′ ο Λιάβας για τους γηπεδούχους, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ντουάρτε στο 80ό λεπτό της αναμέτρησης.

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν στο γήπεδο, χωρίς προηγουμένως να έχουν…γευτεί τη χαρά της νίκης στη φετινή κούρσα του πρωταθλήματος.

Και κάπως έτσι άλλωστε ο μεταξύ τους αγώνας είχε εκ προοιμίου ιδιαίτερη βαθμολογική σημασία κι έμοιαζε με έναν μικρό (πρόωρο)…τελικό.

Χωρίς καλό ρυθμό και αξιόλογες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, κύλησαν τα πρώτα 19 λεπτά.

Η φάση που χρωμάτισε το μέχρι τότε άχρωμο ματς, ήρθε στο 20ο λεπτό.

Ο Τρουγιέ με φοβερό σουτ από τα 40 μέτρα έστειλε την μπάλα να τραντάξει το οριζόντιο δοκάρι των Αγρινιωτών, με τη θεσσαλική ομάδα να…αγγίζει το 0-1, να έχει μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο την κατοχή της μπάλας και τον Παναιτωλικό να παραμένει χωρίς τελική προσπάθεια.

Νέα προσπάθεια των φιλοξενούμενων να φτάσουν στο γκολ στο 31΄, με πλασέ του Κορνέτ μέσα από την περιοχή που έδιωξε με προβολή ο Μαλής.

Ο Παναιτωλικός από το…πουθενά άνοιξε το σκορ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με το γκολ της αγρινιώτικης ομάδας να αποτελεί «δώρο» των φιλοξενούμενων.

Μετά από βαθιά μπαλιά του Μλάντεν μέσα στην περιοχή του Βόλου, ο Λούνα δεν συνεννοήθηκε σωστά με τον τερματοφύλακα (Παπαδόπουλο) των Θεσσαλών, η μπάλα κατέληξε στον Λιάβα που με πλασέ σε κενή εστία έδωσε το προβάδισμα (1-0) στους γηπεδούχους.

Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο με ένα σουτ του Χουάνπι από πλευράς γηπεδούχων που δεν βρήκε στόχο στο 50΄.

Νέα ευκαιρία για τον Παναιτωλικό στο 64΄ ξανά με τον Χουάνπι που με κεφαλιά από θέση βολής μέσα στην περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του ματς και διπλή ευκαιρία με τον Χουάνπι και τον Χατζηθεοδωρίδη στο 79΄με τον Παπαδόπουλο να διώχνει σωτήρια εις διπλούν.

Η υπεροχή του Παναιτωλικού καρποφόρησε στο 80΄ με τους γηπεδούχους να ζευγαρώνουν τα τέρματά τους και επί της ουσίας να…κλειδώνουν τη νίκη τους.

Μετά από κόρνερ του Χουάνπι, ο Ντουάρτε πήρε την κεφαλιά και βρήκε δίχτυα (2-0).

Τρελή ευκαιρία για τον Παναιτωλικό στο 89΄με τον Χουάνπι να αστοχεί απέναντι από τον Παπαδόπουλο και να χάνει το 3-0.

Ο Βόλος φώναξε για πέναλτι σε ανατροπή του Μαχαίρα από τον Τσιγγάρα μέσα στην περιοχή στο 92΄με τον ρέφερι Παπαπέτρου να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Πρώτο «τρίποντο» για τον Παναιτωλικό στη φετινή κούρσα του πρωταθλήματος (έπειτα από τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες) και βαθιά βαθμολογική ανάσα για την ομάδα του Αγρινίου που έβγαλε…σφυγμό και σημάδια αγωνιστικής ανάκαμψης υπό την τεχνική καθοδήγηση του (new entry) Γιάννη Πετράκη.

Στην αντίπερα όχθη, ο Βόλος παραμένει χωρίς νίκη (δύο ισοπαλίες – πέντε ήττες κι έχοντας ένα ματς λιγότερο) «κολλημένος» στον πάτο της βαθμολογίας, με – non stop – σοβαρά αμυντικές…αρρυθμίες τις οποίες πληρώνει ακριβά.

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Καπίνο, Μαλής, Ντουάρτε, Μλάντεν, Σίβα, Λιάβας, Πέρες (90΄Νικολάου), Μπαλντασάρα (70΄Χατζηθεοδωρίδης), Χουάνπι (90΄Τσιγγάρας), Βοϊλης (78΄Πέδρο), Ντουάρτε (70΄Σενγκέλια).

ΝΠΣ Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Παπαδόπουλος, Άλχο, Καλογερόπουλος, Τσοκάνης, Λούνα (78΄Μπερτόγλιο), Γκλάβτσιτς, Τρουιγιέ (69΄Μαχαίρας), Κόμπα, Κορνέτ (54΄Μπαριέντος), Ντέλετιτς (69΄Ενγκίν) Γκαρσία.