Με…buzzer beater του Φαμπιάνο ο Άρης!

Το ρολόι έδειχνε το 90+8′, οι φίλοι του Άρη έδειχναν απογοητευμένοι στις εξέδρες του “Κλεάνθης Βικελίδης” αλλά ο Φαμπιάνο είχε άλλη άποψη!

Κόντρα σε έναν Πανσερραϊκό που για μια ακόμη φορά έδειξε πως ήρθε στη Super League 1 για να μείνει, οι “κίτρινοι” δεν μπόρεσαν να βρουν τις λύσεις προς τα καρέ του Χόβαν. Και έπρεπε να φτάσει ο 90+8′ για να λύσουν τον Γόρδιο δεσμό.

H ομάδα του Άκη Μάντζιου πέτυχε έτσι μια νίκη, όχι μόνο βαθμολογικής σημασίας αλλά και ψυχολογικής, μετά από ένα μέτριο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, με τρεις νίκες σε οκτώ παιχνίδια.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο, με τον Άρη ωστόσο να έχει τις καλύτερες στιγμές στο ματς. Αρκετές επίσης ήταν και οι κίτρινες κάρτες εκατέρωθεν, δείγμα του ότι οι δυο ομάδες έπαιζαν αρκετά σκληρά.

Στο 12’ οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τους ευκαιρία, με τον Μοντόγια να κάνει το γύρισμα, αλλά ο Μορόν δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μπει αρκετά καλά και προσπαθούσαν σε κάθε ευκαιρία να βγουν μπροστά και να απειλήσουν στην κόντρα, όμως τα χαλούσαν στο τελευταίο κομμάτι του γηπέδου.

Στο 38ο λεπτό διαδραματίστηκε η μεγαλύτερη στιγμή στο παιχνίδι η οποία άνηκε στον Άρη. Ο Σουλεϊμάνοφ μετά από πολύ ωραία ατομική ενέργεια έκανε το σουτ από θέση τετ-α-τετ, αλλά η μπάλα πέρασε ξυστά από την εστία.

Ο ίδιος παίκτης απείλησε ξανά στις καθυστερήσεις, ωστόσο έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Χόβαν, με τις δυο ομάδες να μην κουνάνε… πλεκτό και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες και χωρίς σκορ (0-0).

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα ήταν πιο αργός με τις δύο ομάδες να απειλούν ελάχιστα η μια την άλλη. Στο 50ο λεπτό ο Άλεξιτς είχε μια απίθανη έμπνευση και με ένα ωραίο δυναό σουτ, έστειλε την μπάλα άουτ. Πέντε λεπτά μετά η δύσκολη προσπάθεια του Μασκανάκη μέσα από την περιοχή δεν είχε τύχη.

Ο Άρης προσπάθησε να απειλήσει τα καρέ του Χόβαν, αλλά επιθετικά ήταν αρκετά ακίνδυνος. Ενδεικτικό είναι ότι η πρώτη του τελική στο δεύτερο μέρος ήταν η κεφαλιά του Φαμπιάνο έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά στο 63ο λεπτό, η οποία δεν είχε τύχη, ενώ στο 70′ ο Σαμόρα με ένα σουτ από μακριά δεν δυσκόλεψε τον Σλοβάκο κίπερ.

Οι αλλαγές δεν έδωσαν νέα πνοή στους κίτρινους, ενώ ο Γκαρσία πέρασε και τρίτο μέσο στο παιχνίδι (Ουεντραόγκο), θωρακίζοντας περαιτέρω τα μετόπισθεν. Ο Άρης ξύπνησε μετά το 80′, έχοντας πολλές τελικές με κύριο εκφραστή τον Μορόν, όμως το γκολ ήρθε στο 90+7′ με τον Φαμπιάνο.

Άρης (Άκης Μάντζιος) : Κουέστα, Φεράρι, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Μοντόγια (59′ Οντουμπάτζο), Βερστράτε, Τζούρασεκ (59′ Νταρίντα), Πάρντο (67′ Σαμόρα), Μενέντες (60′ Παναγίδης), Σουλεϊμάνοφ, Μορόν

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Μπέργκστρομ, Αυλωνίτης, Πεταυράκης (46′ Μασκανάκης), Πηλέας, Δεληγιαννίδης, Χατζηστραβός (65′ Σοφιανός), Μορέιρα (86′ Θυμιάνης), Στάικος, Μούργος (78′ Ουεντραόγκο), Άλεξιτς (86′ Γούλερι)