Premier League : Αρνείται να χάσει η Άρσεναλ, “γύρισε” από το 2-0 στο Stamford Bridge! (vid)

Η Άρσεναλ με δύο γκολ σε επτά λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας με 2-2 από την έδρα της Τσέλσι για την 9η αγωνιστική στην Αγγλία, στο μεγάλο ντέρμπι του Λονδίνου.

Ο αγώνας ήταν μοιρασμένος, με τους γηπεδούχους να έχουν το πάνω χέρι στο 1ο ημίχρονο. Ο Κόουλ Πάλμερ άνοιξε το σκορ στο 15′ με εκτέλεση πέναλτι (έπειτα και από διένεξη με τον Ραχίμ Στέρλινγκ για το ποιος θα αναλάβει την ευθύνη), με τους “μπλε” να έχουν περισσότερες φάσεις, έστω κι αν οι “κανονιέρηδες” είχαν διαρκώς την μπάλα στα πόδια τους.

Με την έναρξη του 2ου μέρους ο Μιχάιλο Μούντρικ πέτυχε ο πρώτο τέρμα της καριέρας του στο συγκεκριμένο γήπεδο, με την ομάδα του Μαουρίσιο Ποτσετίνο να κυκλοφορεί καλύτερα την μπάλα.

Ο Μικέλ Αρτέτα όμως δεν είχε πει την τελευταία λέξη. Στην ανάπαυλα είχε περάσει στο παιχνίδι ο Τακεχίρο Τομιγιάσου και στη συνέχεια έριξε στη μάχη επιθετικούς όπως ο Έντι Ενκετιά και ο Λεάντρο Τροσάρ. Η Άρσεναλ έγινε απειλητική, έχασε ευκαιρίες και στο 77′ μείωσε το σκορ με τον Ντέκλαν Ράις. Επτά λεπτά αργότερα, ο Τροσάρ ισοφάρισε σε 2-2 κι έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.