Bundesliga : Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα στο MEWA Arena η Μπάγερν (vid)

«Άλωσε» το «Mewa Arena» η Μπάγερν Μονάχου.

Οι Βαυαροί πέρασαν με 3-1 από την έδρα της Μάιντς, παρέμειναν αήττητοι και ανέβηκαν στους 20 βαθμούς (ισοβαθμούν με την Ντόρτμουντ στην 3η θέση). Σταθερά εντός επικίνδυνης ζώνης οι γηπεδούχοι, που παραμένουν δίχως «τρίποντο» στη φετινή Bundesliga. Ιστορία έγραψε ο Τόμας Μίλερ, ο οποίος έφτασε τις 323 νίκες με την Μπάγερν!

Η Μπάγερν μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και στο 8’ ο Τσέτνερ έδιωξε με δυσκολία το δυνατό σουτ του Κίμιχ, ωστόσο τρία λεπτά αργότερα η κατάληξη ήταν διαφορετική, καθώς οι Βαυαροί έφυγαν στην κόντρα και ο Κομάν με διαγώνιο σουτ από τα δεξιά έκανε το 0-1.

Στο 13’ η Μάιντς άγγιξε την ισοφάριση, αλλά ο Ούλραϊχ έκανε εντυπωσιακή επέμβαση στην κεφαλιά του Λι και στο 16’ η ομάδα του Τόμας Τούχελ διπλασίασε τα τέρματα της με κεφαλιά του Κέιν από κοντινή απόσταση. Στο 22ο λεπτό η κεφαλιά του Άγγλου φορ πέρασε εκατοστά πάνω από το δοκάρι και στο 43’ η Μάιντς μείωσε σε 2-1 με καταπληκτικό διαγώνιο σουτ του Κασί.

Στην επανάληψη, η Μάιντς ήταν αυτή που απείλησε πρώτη, με τον Μπελ, ενώ στο 53’ το σουτ του Κίμιχ δεν ανησύχησε τον Τσέτνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έφυγαν στην κόντρα, αλλά το πλασέ του Μπελ πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στο 59’ η Μπάγερν έκλεψε σε επικίνδυνο σημείο, ο Μουσιάλα έδωσε στον Γκορέτσκα και εκείνος με ωραίο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-3. Στο 69ο λεπτό ο Ντε Λιχτ λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και στο 89’ ο Γκρούντα σημάδεψε το δοκάρι του Ούλραϊχ.