Bundesliga : Γκολ με το…τσουβάλι στα ματς της Κυριακής, Κολωνία και Άουγκσμπουργκ οι κερδισμένες (vids)

Η Άουγκσμπουργκ με νέο προπονητή τον Γες Τόρουπ, πανηγύρισε την πρώτη της νίκη μακριά από τη Βαυαρία.

Καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο με πέντε γκολ! Η Χάιντενχαϊμ προηγήθηκε με τα γκολ των Κλάιντινστ (17′) και του Μπέστε (18′) μέσα σε 2 λεπτά (2-0), όμως η Άουγκσμπουργκ βρήκε τρόπο να γυρίσει το ματς πριν το ημίχρονο βάζοντας τρία γκολ μέσα 13 λεπτά. Ο Φίλιπ Τιτς άνοιξε λογαριασμό με τους Βαυαρούς με το πρώτο του γκολ στην Μπουντεσλίγκα (2-1, 29ο λεπτό), ο Πέντερσεν ισοφάρισε με εξαιρετικό σουτ (2-2, 40ο λεπτό) και η ανατροπή ήρθε με το 5ο φετινό γκολ του Ντεμίροβιτς (2-3, 42ο λεπτό).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Άουγκσμπουργκ βρήκε άλλα δύο γκολ και πανηγύρισε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της. Ο στόπερ Ουντουοκάι σκόραρε μετά από την τρίτη ασίστ στο ματς του Γένσεν που έπαιξε για πρώτη φορά στο αρχικό σχήμα (2-4, 65ο λεπτό) και ο Ρετσμπεκάι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (2-5, 88ο λεπτό) με πέναλτι που κέρδισε ο Γκούμνι.

Νωρίτερα, η Κολωνία πήρε την πρώτη της νίκη στη φετινή Bundesliga, επικρατώντας με 3-1 επί της Γκλάντμπαχ, η οποία συνεχίζει τις χαμηλές πτήσεις. Οι γηπεδούχοι μπήκαν «με το μαχαίρι στα δόντια» και κέρδισαν πέναλτι για χέρι στο 8΄, το οποίο δόθηκε μετά από παρέμβαση του VAR. Ο Κάινζ δεν είχε και την καλύτερη δυνατή εκτέλεση, με τον Μόριτζ να ακουμπάει την μπάλα με τα ακροδάχτυλα, χωρίς ωστόσο να μπορεί να της αλλάξει πορεία και έτσι η Κολωνία άνοιξε το σκορ.

Η ομάδα του Μπάουμγκαρτ συνέχισε με το πόδι πατημένο στο γκάζι και απείλησε εκ νέου στο 14′, με την κεφαλιά του Χούμπερς να περνάει λίγο έξω απ’ το δοκάρι.

Η Γκλάντμπαχ έκανε την εμφάνιση της στο παιχνίδι στο 22′, όταν μετά από ωραία ομαδική συνεργασία, ο Ονορά αστόχησε από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή.

Στο επόμενο διάστημα το παιχνίδι δεν είχε πολύ ρυθμό και έλειπε η μεγάλη φάση. Στο 64′ όμως, όλα άλλαξαν και η Γκλάντμπαχ ισοφάρισε με τον Ελβέντι μα σκοράρει με κεφαλιά, έπειτα από άψογα εκτελεσμένο κόρνερ του Ονορά.

Τα δεδομένα άλλαξαν στο 71′, με τον Αϊτεκίν να αποβάλλει τον Κονέ με απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα. Η Κολωνία εκμεταλλεύτηκε άμεσα το αριθμητικό της πλεονέκτημα και πέντε λεπτά αργότερα πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με τον Κάινζ να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι.

Στο 90′, οι γηπεδούχοι σφράγισαν την επικράτηση τους με τον Βάλντσμιντ να διαμορφώνει το τελικό 3-1 με τρομερό σουτ εκτός περιοχής.