“Ρώσικη υπόθεση” η νίκη του ΠΑΟΚ

Εύκολο βράδυ πέρασε ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα καθώς επικράτησε χωρίς να φορτσάρει με 2-0 του Ατρομήτου. Πρωταγωνιστής της νίκης ήταν ο Οζντόεφ που πέτυχε και τα δυο γκολ του Δικεφάλου, ενώ θα μπορούσε να είχε και χατ-τρικ αλλά το τρίτο γκολ που πέτυχε ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Φανερά χωρίς ρυθμό ήταν ο ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα του αγώνα, μετά διακοπή τριών βδομάδων στο πρωτάθλημα, κάτι το οποίο συνέβαλαν και οι αρκετές αλλαγές προσώπων στο βασικό του σχήμα. Η κατοχή της μπάλας και η πρωτοβουλία των κινήσεων ήταν βεβαίως για τους γηπεδούχους, οι οποίοι όμως δυσκολεύονταν να φτάσουν σε κάποια καθαρή φάση για γκολ.

Από την άλλη πλευρά, ο Ατρόμητος αγωνίστηκε με τον Γιώργο Κορακάκη στον πάγκο του και τις επόμενες ημέρες αναμένεται να ανακοινώσει τον νέο του προπονητή.

Ένα έμμεσο φάουλ και ένα σουτ του Τάισον στα σώματα στο 10’ ήταν η πρώτη μίνι-απειλή για να ακολουθήσουν δυο αδύναμα τελειώματα του Βέργου στο 13’ και το 21’ που δεν ανησύχησαν τον Κοτάρσκι.

Ο Δικέφαλος ανέβασε την πίεσή του μετά το πρώτο μισό του ημιχρόνου και κέρδισε πολλά κόρνερ που πέρασαν όμως ανεκμετάλλευτα. Στο 25’ ένα μακρινό σουτ του Σάστρε κατέληξε κόρνερ, και στο 35’ ο Σαμάτα δε βρήκε εστία με κοντινή κεφαλιά.

Με καλές προϋποθέσεις ήταν το δυνατό τελείωμα του Σάστρε στο 43’ που έφερε το κόρνερ το οποίο οδήγησε στο γκολ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντεσπόντοφ από δεξιά και ο Οζντόεφ με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Χωρίς αλλαγές για τις δυο ομάδες άρχισε το δεύτερο ημίχρονο. Μόλις στο 52’, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Μετά από ομαδική προσπάθεια και σέντρα του Ντεσπόντοφ, ο Τάισον σούταρε από κοντά, οι αμυντικοί απομάκρυναν πάνω στη γραμμή, αλλά στην επαναφορά ο Οζντόεφ με ψαλιδάκι έκανε το 2-0.

Ο Ατρόμητος βγήκε αναγκαστικά από το καβούκι του μετά το 2-0 και απείλησε δυο φορές σε πέντε λεπτά. Μία με σουτ του Ντε Μποκ που έφυγε ελάχιστα άουτ και μία με λάθος γύρισμα του Νέσμπεργκ που έφυγε δίπλα από το δοκάρι.

Στο 62’ ήρθε τρίτο γκολ του Ντεσπόντοφ αλλά ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ στην αρχή της φάσης, ενώ στο 64’ ο Ντεσπόντοφ είχε μια ωραία ενέργεια και σουτ που έφυγε άουτ.

Ακολούθησαν μαζεμένες αλλαγές τόσο από τον Λουτσέσκου όσο και από τον Κορακάκη, ρίχνοντας κάπως τον ρυθμό. Με τον Ατρόμητο να παίζει ψηλά πλέον όμως, ο ΠΑΟΚ βρήκε χώρους και γινόταν συχνά απειλητικός στην κόντρα. Σε μία από αυτές τις φάσεις, ο Τόμας βρήκε δίχτυα με κεφαλιά στο 84’ αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Έτσι το 2-0 έμεινε ως το τελικό σκορ.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου) : Κοτάρσκι, Νάσμπεργκ, Κεντζιόρα, Σάστρε (83′ Βιεϊρίνια), Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ (76′ Σβαμπ), Μουργκ (69′ Κωνσταντέλιας), Τάισον, Ντεσπόντοφ (70′ Ζίφκοβιτς), Σαμάτα (76′ Μπράντον)

Ατρόμητος (Γιώργος Κορακάκης) : Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Τσακμάκης (54’ Γιουμπιτάνα), Τζαβέλλας, Ιμερέκοφ, Ντε Μποκ (76′ Αθανασίου), Γκονζάλεθ (70′ Έλινγκμαρκ), Κουντέ (70′ Κουέν), Καμαρά, Βέργος (76′ Ανγκιέλσκι), Βαλένσια