Premier League : H Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τίμησε τον Μπόμπι Τσάρλτον με μια ανατροπή ολκής (vid)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε το χρέος της και επικράτησε της Σέφιλντ με 2-1 τη μέρα που απεβίωσε ο πρώην εμβληματικός ηγέτης της ομάδας, Μπόμπι Τσάρλτον.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» έστω και δύσκολα πήραν το δεύτερο διπλό τους στη φετινή Premier League ανεβαίνοντας στην 8η θέση της βαθμολογίας με 15 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 28′ χάρη στο γκολ του ΜακΤόμινεϊ μετά από ασίστ του Φερνάντες. Έξι λεπτά αργότερα ο σκόρερ του αγώνα ήταν ο μοιραίος πρωταγωνιστής καθώς με χέρι του η Σέφιλντ κέρδισε πέναλτι το οποίο αξιοποίησε ο ΜακΜπέρνι κάνοντας το 1-1.

Λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο ο Φερνάντες έχασε μεγάλη ευκαιρία να ξαναδώσει το προβάδισμα στην ομάδα του αλλά η απευθείας εκτέλεση φάουλ κατέληξε στο δοκάρι. Στο δεύτερο ημίχρονο η Μάντσεστερ έγινε πιο επιθετική και δημιούργησε πολλές φάσεις με αποκορύφωμα το δοκάρι σε εξαιρετικό σουτ του Άμραμπατ έξω από την περιοχή στο 68′.

Ωστόσο, οι παίκτες του Τεν Χαγκ δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με σουτ του Νταλότ έξω από την περιοχή πανηγύρισαν ένα σημαντικό για αυτούς τρίποντο σε μία μέρα που όλοι στον σύλλογο είναι θλιμμένοι με τον θάνατο του Μπόμπι Τσάρλτον.